بررسی دلایل ابتلا به پانکراتیت مزمن

بررسی دلایل ابتلا به پانکراتیت مزمن | پیوند کبد اصفهان

بررسی دلایل ابتلا به پانکراتیت مزمن

پانکراتیت مزمن معمولاً عارضه قسمت های مختلف پانکراتیت حاد است. این بیماری می تواند منجر به آسیب دائمی در پانکراس شود. پانکراتیت حاد هنگام فعال شدن تریپسین در داخل پانکراس ایجاد می شود. تریپسین آنزیمی است که در لوزالمعده تولید می شود و به روده ها منتقل می شود و در آنجا پروتئین ها را به عنوان بخشی از دستگاه گوارش تجزیه می کند.

تریپسین تا زمانی که به روده نرسد غیرفعال است. اگر تریپسین در داخل پانکراس فعال شود، شروع به هضم خود پانکراس می کند که منجر به تحریک و التهاب پانکراس می شود. این حالت به التهاب لوزالمعده حاد تبدیل می شود.

مصرف الکل زیاد

الکل می تواند باعث ایجاد فرآیندی شود که باعث فعال شدن تریپسین در داخل پانکراس می شود، مانند سنگ صفرا. افرادی که سوء مصرف الکل دارند و به پانکراتیت حاد مبتلا می شوند، مستعد داشتن دوره های مکرر التهاب لوزالمعده بوده و در نهایت به پانکراتیت مزمن مبتلا می شوند.

حملات مکرر پانکراتیت حاد سرانجام تأثیر خود را بر لوزالمعده می گذارد و باعث آسیب دائمی می شود و سپس به پانکراتیت مزمن تبدیل می شود.  این حالت از بیماری به عنوان پانکراتیت مزمن الکلی نیز شناخته می شود.

بررسی دلایل ابتلا به پانکراتیت مزمن | پیوند کبد اصفهان

ریشه ناشناخته بیماری

وقتی بیماری ایدیوپاتیک باشد، علت و دلیل مشخص ندارد. پانکراتیت مزمن ایدیوپاتیک بیشتر موارد باقی مانده را تشکیل می دهد. بیشتر موارد پانکراتیت ایدیوپاتیک مزمن در افراد ۱۰ تا ۲۰ ساله و بالای ۵۰ سال ایجاد می شود.

هیچ کس مطمئن نیست که چرا سایر گروه های سنی به ندرت تحت تأثیر قرار می گیرند. ژن های SPINK-1 و CFTR که انواع ژن های جهش یافته محسوب می شوند، در حدود ۵۰ درصد بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن ایدیوپاتیک وجود دارد. این جهش های ژنتیکی ممکن است عملکرد پانکراس را تضعیف کند.

دلایل بسیار نادر دیگر

  • پانکراتیت مزمن خود ایمنی، که در آن سیستم ایمنی بدن شخص به پانکراس حمله می کند
  • پانکراتیت وراثتی، که در آن بیماران یک بیماری ژنتیکی دارند و با پانکراس معیوب متولد می شوند
  • فیبروز کیستیک، بیماری ژنتیکی دیگری که به اندام ها از جمله لوزالمعده آسیب می رساند

 صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان


مطالب پیشنهادی :

روش های درمان بیماری روده تحریک پذیر

رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت مزمن

علل و علائم سندروم روده تحریک پذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.