بررسی علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک

بررسی علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک | پیوند کبد اصفهان

علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک چیست؟

در مقاله امروز سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان به مطالعه علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک خواهیم پرداخت.

سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک یک اختلال کلیوی است که باعث می شود بدن شما پروتئین زیادی را در ادرار دفع کند. همچنین سندرم نفروتیک معمولاً در اثر آسیب به دسته‌های رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها ایجاد می‌شود که مواد زائد و آب اضافی خون را فیلتر می‌کنند. این وضعیت باعث تورم، به ویژه در پاها و مچ پا می شود و خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی را افزایش می دهد.

درمان سندرم نفروتیک شامل درمان بیماری ایجاد کننده آن و مصرف دارو است. سندرم نفروتیک می تواند خطر عفونت و لخته شدن خون را افزایش دهد. پزشک شما ممکن است داروها و تغییرات رژیم غذایی را برای جلوگیری از عوارض توصیه کند.

کلیه ها مواد زائد و مایعات اضافی را از طریق واحدهای فیلتر کننده و سلول های کلیوی به نام نفرون از خون شما خارج می کنند. هر نفرون حاوی یک فیلتر (گلومرول) است که دارای شبکه ای از رگ های خونی کوچک به نام مویرگ است. هنگامی که خون به داخل گلومرول جریان می یابد، مولکول های کوچک – آب، مواد معدنی ضروری و مواد مغذی و مواد زائد – از دیواره مویرگ ها عبور می کنند. مولکول های بزرگ، مانند پروتئین ها و گلبول های قرمز، این کار را نمی کنند. سپس محلول فیلتر شده به قسمت دیگری از نفرون به نام توبول می رود. آب، مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما به جریان خون بازگردانده می شود. آب اضافی و مواد زائد به ادرار تبدیل می شود که به سمت مثانه جریان می یابد.

مطلب پیشنهادی : راه های تشخیص و درمان کلیه نعل اسبی

علائم و نشانه های سندرم نفروتیک عبارتند از:

  • خستگی
  • از دست دادن اشتها
  • افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات
  • تورم شدید (ادم)، به ویژه در اطراف چشم و در مچ پا و پا
  • ادرار کف آلود، در نتیجه پروتئین اضافی در ادرار شما
    اگر علائم یا علائمی دارید که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

بررسی علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک | پیوند کبد اصفهان

علل بروز سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک معمولاً در اثر آسیب به خوشه های رگ های خونی کوچک (گلومرول) کلیه ها ایجاد می شود. گلومرول‌ها خون شما را هنگام عبور از کلیه‌ها فیلتر می‌کنند و چیزهایی را که بدن شما به آن نیاز دارد از آن‌هایی که به آن نیاز ندارد جدا می‌کنند. گلومرول های سالم پروتئین خون (عمدتا آلبومین) را – که برای حفظ مقدار مناسب مایع در بدن شما لازم است – از نفوذ به ادرار محافظت می کنند. هنگامی که گلومرول ها آسیب می بینند، اجازه می دهند پروتئین خون بیش از حد از بدن شما خارج شود که منجر به سندرم نفروتیک می شود.

بسیاری از بیماری ها و شرایط می توانند باعث آسیب گلومرولی و منجر به سندرم نفروتیک شوند، از جمله:
سندرم نفروتیک دیابت می تواند منجر به آسیب کلیه (نفروپاتی دیابتی) شود که بر گلومرول ها تأثیر می گذارد.

بیماری با حداقل تغییر

این شایع ترین علت سندرم نفروتیک در کودکان است. بیماری با تغییرات حداقلی منجر به عملکرد غیر طبیعی کلیه می شود، اما زمانی که بافت کلیه زیر میکروسکوپ بررسی می شود، طبیعی یا تقریباً طبیعی به نظر می رسد. علت عملکرد غیر طبیعی معمولاً نمی توان تعیین کرد.

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید

گلومرولواسکلروز سگمنتال کانونی

این بیماری که با اسکار برخی از گلومرول ها مشخص می شود، می تواند ناشی از یک بیماری دیگر، یک نقص ژنتیکی یا برخی داروها باشد یا بدون دلیل شناخته شده ای رخ دهد.

نفروپاتی غشایی

این اختلال کلیوی نتیجه ضخیم شدن غشاهای داخل گلومرول است. ضخیم شدن به دلیل رسوبات ساخته شده توسط سیستم ایمنی است. این می تواند با سایر شرایط پزشکی مانند لوپوس، هپاتیت B، مالاریا و سرطان همراه باشد یا می تواند بدون دلیل شناخته شده رخ دهد.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

این بیماری التهابی مزمن می تواند منجر به آسیب جدی کلیه شود.

آمیلوئیدوز

این اختلال زمانی رخ می دهد که پروتئین های آمیلوئید در اندام های شما جمع می شوند. تجمع آمیلوئید اغلب به سیستم فیلتر کلیه ها آسیب می رساند.


مطالعه بیشتر :

علائم گوارشی یا خستگی با ابتلا به امیکرون

نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.