بیماری های مربوط به سیستم عصبی روده

بیماری های مربوط به سیستم عصبی روده | پیوند کبد اصفهان

بررسی بیماری های مربوط به سیستم عصبی روده

چندین نوع بیماری و شرایط مختلف وجود دارد که بر ENS تأثیر می گذارد. اختلالات ENS می تواند تحت تأثیر اختلالات گوارشی، التهاب یا سایر شرایط مانند دیابت به وجود آید. در ادامه برخی از بیماری های مربوط به سیستم عصبی روده ای را بررسی می نماییم.

هیرشپرونگ (HD)

  • یکی از بیماری های مادرزادی مرتبط با ENS هیرشپرونگ یا HD است.
  • این بیماری عبارت است از فقدان مادرزادی ENS  که می تواند باعث انسداد روده و رشد بیش از حد باکتری گردد.

شیوع بیماری هیرشپرونگ تقریباً ۱ در ۵۰۰۰ تولد زنده است و در نوزادان پسر بیش از نوزادان دختر شایع است. تقریباً ۱۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری هیرشپرونگ حداقل دارای یک ناهنجاری مادرزادی دیگر هستند. به طوری که ناهنجاری های قلبی در ۴.۵ درصد ، ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی در ۳.۹ درصد ، ناهنجاری های دستگاه تناسلی در ۶.۶ درصد و سایر ناهنجاری های گوارشی در ۳.۹ درصد از افراد مبتلا به بیماری هیرشپرونگ مشاهده می شود. رایج ترین درمان برای بیماری هیرشپرونگ، حذف قسمت های درگیر روده است.

بیماری های مربوط به سیستم عصبی روده | پیوند کبد اصفهان

آشالازی مری

آشالازی مری یک بیماری نادر خودایمنی مری است. در این بیماری ENS  توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد و توانایی عملکرد کمتری پیدا می کند که منجر به ناتوانی در بلع آسان غذا می شود. آشالازی مری در افراد مختلف با علائم و شدت های متفاوت بروز می نماید این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند: ناتوانی در بلع، سرفه، سوزش سر دل، نارسایی قلبی، درد قفسه سینه و استفراغ

گاستروپارزیس

لغت گاستروپارزیس به معنی “معده فلج” است که در این بیماری، غذا به موقع از معده تخلیه نمی شود. تقریباً در نیمی از موارد علت گاستروپارزی ناشناخته است، اما برخی از پزشکان معتقدند که دیابت و التهابات معده می توانند موجب گاستروپارزیس شوند و مهم ترین روش پیشگیری و کنترل علائم این بیماری اصلاح سبک زندگی، استفاده از رژیم غذایی سالم و کنترل علائم دیابت است.

شبه انسداد روده ایدیوپاتیک مزمن (CIIP)

CIIP یک اختلال نادر است که در آن روده طوری رفتار می کند که انگار انسداد دارد، اما هیچ نشانه مکانیکی برای انسداد وجود ندارد. این وضعیت می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد یا با گذشت زمان پیشرفت کند. چندین شکل مختلف CIIP وجود دارد که در برخی موارد ممکن است در اثر آسیب به ENS ایجاد شود.

 صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان


مطالب پیشنهادی :

کولون سیگموئید چیست ؟

مشکلات هضم و گوارش

 انواع بیماری ایسکمی روده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.