جواب به سوال متداول: پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟

پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟

در این بخش از سایت دکتر امین بحرینی جراح پیوند کبد اصفهان به بررسی و جواب به سوال های متداول در رابطه با پیوند کلیه پرداخته ایم:

یکی از سوالات متداولی که بیشتر مردم و مراجعه کنندگان از آقای دکتر امین بحرینی سوال می کنند این سوال است که:

 پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟

جواب سوال:

پیوند کلیه جراحی حساسی است که در آن جراح برش مایلی در ناحیهٔ ربع تحتانی شکم بیمار ایجاد می کند. بعد از کنار زدن لایه های پوستی، عضلات و پریتوئن عروق ایلیاک که درون لگن قرار دارند در دید جراح قرار می گیرند. در بیماران مرد طناب اسپرماتیک نیز باید کنار زده شود. شریان ایلیاک داخلی، انتخاب اول در پیوند با گرافت محسوب می شوند.

در جریان پیوند توسط کلمپ های قوی مثل بولداگ شریان ایلیاک داخلی و ورید ایلیاک خارجی مسدود می گردند ؛ ابتدا باید شریان و سپس ورید به کلیه آناستوموز گردند که در این مرحله جریان خون کلیه به وضعیت طبیعی بر می گردد و در این مراحل باید فشار خون بیمار به دقت تحت کنترل قرار گیرد.

بخش نهایی و آخرین مرحله پیوند اتصال لگنچه و قسمت پروگزیمال حالب به مثانه است که یورترونئوسیستوستومی نام دارد. در این بخش برش کوچکی در دیواره قدامی- طرفی مثانه ایجاد و انتهای فوقانی حالب را به درون مثانه وارد کرده و درون مثانه با بخیه ثابت می شود. اصولا نیازی به گذاشتن درن در موضع جراحی نیست و در آخر یک سوند فولی برای کاهش فشار مثانه بیمار گذاشته می شود.

عمل پیوند کلیه معمولا بین ۲ تا ۳ ساعت انجام می شود،عمل پیوند کلیه یک پروسه یک روزه نیست و قبل و بعد از عمل کارهایی باید انجام شود. بعد از عمل بیمار به شدت تحت نظر است و تا آخر عمر بیمار باید تحت نظر نفرولوژیست باشد.

بیشتر بخوانید:

کلیه پیوندی یک عضو اضافه است که وارد بدن فرد می‌شود و سیستم ایمنی بدن بیمار به آن واکنش نشان می‌دهد، به خصوص افرادی که جوان‌تر هستند و سیستم ایمنی قوی‌تری دارند، مانند یک عامل خارجی شروع به مقابله با آن می‌کنند، بر این اساس پس از انجام عمل پیوند کلیه، ما یکسری داروهایی به بیماران می‌دهیم که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف شود و به همین خاطر است که این افراد نسبت به عفونت‌ها مستعدتر می‌شوند ولی چاره دیگری برای محافظت از کلیه پیوندی نداریم و باید این داروها را به بیماران پیوندی بدهیم.


امیدواریم که جواب داده شده به سوال  پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟ برای شما مفید بوده باشد، اگه باز در این باره برای شما سوالی پیش آمده است که جواب درستی برای آن یافت نکرده اید می توانید در پایین همین برگه برای ما ارسال نمایید:

شما عزیزان هم میتوانید تمام سوالات خود را در مورد پیوند کلیه

 در بخش نظرات و دیدگاه ها برای ما  ارسال نمایید:

 


دکتر امین بحرینی

فوق تخصص جراحی کبد، پانکراس و مجاری صفراوی لاپاراسکوپی کبد و کیسه صفرا، پیوند کبد و کلیه

جهت دسترسی به اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید یا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تماس با پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.