درمان سرطان لوزالمعده + مراحل

درمان سرطان لوزالمعده

در این مطب برای شما همانند مطالب قبل موجود در سایت به صورت خلاصه مفید برای شما درمان سرطان لوزالمعده به همراه مراحل سرطان رو بیان می کنم.

در پایان نظرات و پیشنهادات و سوالات خود را برای آقای دکتر امین بحرینی ارسال نمایید.

مراحل سرطان لوزالمعده

پس از تشخیص بیماری، پزشک بر اساس نتایج آزمایش، یکی از احتمالات زیر را بیان خواهد کرد:

 • مرحله ۱: تومور‌ها تنها در لوزالمعده تشکیل شده اند
 • مرحله ۲: تومور‌ها به بافت‌های شکمی یا غدد لنفاوی سرایت کرده‌اند
 • مرحله ۳: سرطان به رگ‌های اصلی خون و غدد لنفاوی سرایت کرده است
 • مرحله ۴: تومور‌ها به اندام‌های دیگر مانند کبد سرایت کرده‌اند

درمان سرطان لوزالمعده

درمان سرطان لوزالمعده بستگی به مرحله پیشرفت بیماری داشته و دو هدف را دنبال می‌کند: از بین بردن سلول‌های سرطانی و جلوگیری از گسترش بیماری.

کاهش وزن، انسداد روده، درد شکمی و نارسایی کبدی از شایع‌ترین عوارض درمانی سرطان لوزالمعده هستند. در ادامه بطور مختصر به روش های درمان این سرطان خواهیم پداخت.

جراحی: 
اگر تومور تنها به لوزالمعده محدود شده باشد، می‌توان از جراحی استفاده کرد. اگر تومور به سر و گردن لوزالمعده منتشر شده باشد، از عمل جراحی ویپل (پانکراتودئونکتومی) استفاده می‌شود. در این روش، ناحیه سر لوزالمعده و حدود 20 درصد از تنه لوزالمعده را بر می‌دارند. همچنین بخشی از مجرای صفرا و روده نیز برداشته می‌شوند. در نوع دیگری از جراحی، بخشی از معده نیز برداشته می‌شود.
پرتو درمانی: اگر سرطان به خارج از لوزالمعده سرایت کرده باشد، از دیگر گزینه‌های درمانی استفاده خواهد شد. در پرتو درمانی با استفاده از اشعه ایکس و دیگر پرتوها، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.
شیمی درمانی: در برخی موارد، پزشک علاوه بر درمان‌های گفته شده از شیمی درمانی نیز استفاده کرده و با کمک دارو‌های ضد سرطانی از رشد مجدد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.
کلام آخر: می‌توانید در طول درمان و برای تقویت روحیه خود، از یوگا، مدیتیشن و ورزش‌های سبک نیز استفاده کنید.

دکتر امین بحرینی

فوق تخصص جراحی کبد، پانکراس و مجاری صفراوی لاپاراسکوپی کبد و کیسه صفرا، پیوند کبد و کلیه
عضو هیات علمی دانشگاه

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب به بحش تماس با ما سایت مراجعه نمایید. همچنین شما می توانید از طریق فرم تماس موجود در صفحه تماس با ما فرم درخواست مشاوره و سوالات خود را برای آقای دکتر امین بحرینی ارسال نمایید.

6 thoughts on “درمان سرطان لوزالمعده + مراحل

 1. سلام دکتر من تومور پانکراس دچار شدم‌ظاهرا به هیچ جا غیر از لوزالمعده درگیری ندارد پزشک آنکولوزی مرا به انجام ۶ جلسه شیمی درمانی وادار کرده و گفت پس ۶جلسه شیمی درمانی اول انجام بشه برو جراحی وپس ازشیمی درمانی جراحی ۶ جلسه دیگر شیمی درمانی بشی
  سئوال آیا این روش خوبی بود؟ و برای ادامه و یا اقدامات دیگر رهنماییم فرمائید. ضمنا بنده مرد ۶۲ ساله ای اهل قزوین هستم

  1. پاسخ دکتر امین بحرینی جراح پیوند کبد :
   سلام بستگی داره به اینکه تومور اندازه چقدر باشه ممکنه قبل عمل هم جراحی کنیم

 2. سلام اقای دکتر مادر من یک هفتس از درد شکم و تهوع و استفراغ بی تابی میکنه براشون سونو و سی تی گرفتیم نشون داده سر پانکراس یه کیست ۳۲ میلی هست خواستم ببینم درمانشون باید به چه صورت باشه جراحی یا دارو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *