درمان یبوست در بزرگسالان

پیوند کبد اصفهان | درمان یبوست در بزرگسالان

درمان یبوست در بزرگسالان

درمان یبوست در بزرگسالان شامل تغییر در رفتارها، خوردن غذاهای با فیبر بالا و در صورت نیاز استفاده از مسهل ها یا تنقیه ها می باشد. اگر در طول چند روز دفع مدفوع نداشتید، به پزشک مراجعه کنید.

درمان یبوست در بزرگسالان: مسهل ها

در صورتی که راه هایی چون تغییر در رفتار و مصرف بیشتر غذاهای با فیبر بالا در درمان یبوست در بزرگسالان کمک کننده نباشند، مسهل ها برای درمان این مشکل گوارشی تجویز می شوند. مسهل های گوناگونی برای درمان یبوست در بزرگسالان در دسترس هستند. انتخاب داروی مناسب بر اساس مکانیسم اثر آن ها، ایمنی درمان و ترجیح پزشک انجام می شود. به طور کلی، مسهل های مورد استفاده برای درمان یبوست در بزرگسالان در دسته های زیر قرار می گیرند:

مسهل های حجیم کننده: این مسهل ها فیبرهای طبیعی یا مصنوعی هستند که شامل:

پسیلیوم
متیل سلولز
کلسیم پلی کربوفیل
دکسترین گندم
برای پیشگیری از گاز و کرامپ شکمی، دوز این داروها برای درمان  به تدریج افزایش می یابد و شما باید دارو را با مقدار زیادی از مایعات مصرف کنید.

 

مسهل های هایپراسمولار: این مسهل ها برای درمان یبوست در بزرگسالان شامل:

  • پلی اتیلن گلایکل
  • لاکتولوز
  • سوربیتول

پلی اتیلن گلایکل عموما استفاده بیشتری دارد؛ زیرا موجب بروز گاز یا نفخ نمی شود. لاکتولوز و سوربیتول به عنوان نمونه هایی از این دسته دارویی درمان یبوست ، تولید گاز و نفخ می کنند. سوربیتول اثرگذاری مشابه لاکتولوز دارد و قیمت آن پایین تر است.

مسهل های سالین: این مسهل ها برای درمان  مانند منیزیم هیدروکسید و منیزیم سیترات همانند مسهل های هایپراسمولار عمل می کنند.

مسهل های محرک: این دسته دارویی برای درمان یبوست شامل سنا و بیزاکودیل هستند. برخی افراد استفاده بیش از حد از مسهل های محرک می کنند. استفاده مرتب از این داروها و یا در مقدار زیاد موجب بروز عوارض جانبی چون کاهش سطح پتاسیم می شود. بنابراین در صورتی که به طور مرتب از این داروها برای درمان استفاده می کنید، باید احتیاط را در نظر داشته باشید.

در هر حال، شواهد محکمی مبنی بر این که استفاده مرتب از مسهل های محرک برای یبوست در بزرگسالان به کولون آسیب می رساند وجود ندارد و این داروها خطر سرطان کولورکتال یا تومور را افزایش نمی دهند.

مسهل ها به صورت قرص خوراکی یا شیاف یا تنقیه وجود دارند باید در رکتوم قرار گیرند. به طور کلی، شیاف ها و تنقیه ها سریع تر از قرص ها در درمان  عمل می کنند اما بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آن ها ندارند.

 داروهای جدید

لوبیپروستون یک داروهای نسخه ای است که برای درمان یبوست شدید به کار می رود. از آن جایی که قیمت این دارو بالا است، زمانی تجویز می شود که شما به سایر راه های درمان پاسخ ندهید. لیناکلوتید و پلکاناتید دو داروی نسخه ای دیگر هستند که برای درمان مزمن در بزرگسالان تایید شده اند. این داروها نیز قیمت بالایی دارند و در صورتی که بیمار به درمان های دیگر پاسخ ندهد تجویز می شوند.


دکتر امین بحرینی

پیوند کبد اصفهان

دوستان عزیز جهت مسیریابی تا مطب دکتر امین بحرینی توسط گوگل مپ کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

سرطان رکتال چیست ؟

پیشگیری و درمان خانگی یبوست

دیورتیکولیت چیست؟

تشخیص پانکراتیت مزمن

بیماری کولیت اولسراتیو چیست ؟

علل بیماری یرقان و علائم

تشخیص و درمان بیماری یرقان

عوارض یبوست مزمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.