راهکارهای درمانی بی اختیاری پس از زایمان

راهکارهای درمانی بی اختیاری پس از زایمان | پیوند کبد اصفهان

بررسی راهکارهای درمانی بی اختیاری پس از زایمان

هنگامی که با پزشک خود صحبت می کنید، در مورد تمایل به حل بی اختیاری پس از زایمان قاطع باشید. هرگز اجازه ندهید پزشک نگرانی های شما را نادیده بگیرد یا سعی کند به شما بگوید که بی اختیاری پس از زایمان طبیعی است یا هزینه ای است که باید برای بچه دار شدن بپردازید. این مطلب از سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان  به بررسی راهکارهای درمانی بی اختیاری پس از زایمان می پردازد.

درمانی برای کمک به بهبود وضعیت وجود دارد. اگر پزشک نمی تواند به شما کمک کند، به متخصصی مانند متخصص اورژانس یا فیزیوتراپ کف لگن مراجعه کنید.

درمان بی اختیاری پس از زایمان به شدت بی اختیاری، میزان تأثیر آن بر فعالیت های روزانه و علت بی اختیاری بستگی دارد. در برخی موارد بهبودی خود به خود با کنترل وزن، بازگشت محیط طبیعی هورمونی و ورزش اتفاق می افتد . اما متأسفانه، بی اختیاری پس از زایمان معمولاً به خودی خود با گذشت زمان بهتر نمی شود. در واقع، اگر درمان نشود، می تواند بدتر شود.

مطلب پیشنهادی : علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان

بی اختیاری ادرار چیست؟

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان، سه نوع بی اختیاری ادرار وجود دارد.

  • ادرار استرسی: این نوع با فشار بر مثانه، مانند هنگام سرفه، خنده، عطسه، یا با فعالیت های بدنی مانند دویدن، پریدن، یا ورزش رخ می دهد.
  • بی اختیاری فوری ادرار: این نوع یک نیاز ناگهانی و غیرقابل کنترل برای دفع ادرار است که معمولاً منجر به نشت در راه دستشویی می شود.
  • بی اختیاری مختلط: ترکیبی از استرس و فوریت.

هر سه نوع بی اختیاری ادراری می تواند بعد از بارداری رخ دهد. اگرچه بی اختیاری استرسی در افراد جوانی که به تازگی زایمان کرده اند شایع تر است. بی اختیاری اورژانسی با افزایش سن بیشتر رخ می دهد و لزوماً با بی اختیاری پس از زایمان مرتبط نیست. اگر دچار نشتی شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه نادر است. اما می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر مانند افتادگی اندام لگن باشد.

راهکارهای درمانی بی اختیاری پس از زایمان | پیوند کبد اصفهان

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید

درمان کف لگن

یکی از اولین خطوط درمان بی اختیاری پس از زایمان، همکاری با فیزیوتراپیست یا درمانگر کف لگن برای کمک به تقویت عضلات کف لگن است. تقویت ماهیچه هایی که از مثانه حمایت می کنند می تواند به شما کمک کند کنترل مثانه خود را دوباره به دست آورید.

از پزشک خود بخواهید که از کجا شروع به کمک برای تمرینات کف لگن کنید. بسیاری از طرح های بیمه درمان کف لگن را پوشش می دهند، بنابراین با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید.

درمان کف لگن می تواند به اکثر زنان کمک کند تا علائم بی اختیاری پس از زایمان را تسکین دهند. اما ممکن است به طور کامل آن را درمان نکند. بسته به میزان بی اختیاری، گزینه های دیگر برای درمان عبارتند از:

  • داروهایی برای کاهش فوریت و تکرر ادرار
  • جراحی برای حمایت از مجرای ادرار برای کاهش نشت
  • تحریک عصبی برای کمک به ترمیم اعصاب متصل به مثانه

بی اختیاری مدفوع

بی اختیاری مدفوع (نشت مدفوع از مقعد) پس از بارداری و زایمان نیز ممکن است رخ دهد، اما بسیار کمتر است. این بی اختیاری ممکن است با پارگی درجه چهار در مقعد یا در صورت ایجاد فیستول از واژن به مقعد رخ دهد. بی اختیاری جنین ممکن است برای ترمیم نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

 


مطالعه بیشتر :

راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک

تفاوت ، علل و علائم سرطان مثانه و عفونت مثانه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.