راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک

راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک | پیوند کبد اصفهان

راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک

مطلبی که امروز در سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان برای شما گردآوری شده است. به بررسی راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک خواهیم پرداخت. آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سندرم نفروتیک عبارتند از:

آزمایشات ادرار

آزمایش ادرار می تواند ناهنجاری هایی را در ادرار شما مانند مقادیر زیاد پروتئین نشان دهد. ممکن است از شما خواسته شود که نمونه ادرار را طی ۲۴ ساعت جمع آوری کنید.

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند سطوح پایین پروتئین آلبومین و اغلب کاهش سطح پروتئین خون را به طور کلی نشان دهد. از دست دادن آلبومین اغلب با افزایش کلسترول خون و تری گلیسیرید خون همراه است. سطح کراتینین و نیتروژن اوره در خون شما نیز ممکن است برای ارزیابی عملکرد کلی کلیه شما اندازه گیری شود.

بیوپسی کلیه پزشک ممکن است برداشتن نمونه کوچکی از بافت کلیه را برای آزمایش توصیه کند. در طول بیوپسی کلیه، یک سوزن از طریق پوست شما وارد کلیه می شود. بافت کلیه جمع آوری شده و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

مطلب پیشنهادی : علائم کلیه نعل اسبی چیست؟

درمان قطعی سندرم نفروتیک

درمان سندرم نفروتیک شامل درمان هر گونه بیماری پزشکی است که ممکن است باعث سندرم نفروتیک شما شود. پزشک شما همچنین ممکن است داروها و تغییراتی را در رژیم غذایی شما برای کمک به کنترل علائم و نشانه های شما یا درمان عوارض سندرم نفروتیک توصیه کند.

داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای فشار خون

داروهایی به نام مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) فشار خون و میزان پروتئین آزاد شده در ادرار را کاهش می دهند. داروهای این دسته عبارتند از لیزینوپریل (Prinivil، Qbrelis، Zestril)، بنازپریل (Lotensin)، کاپتوپریل و انالاپریل (Vasotec).

گروه دیگری از داروها که به طور مشابه عمل می کنند مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs) نامیده می شوند و شامل لوزارتان (کوزار) و والزارتان (دیووان) می شوند. داروهای دیگری مانند مهارکننده‌های رنین نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، اگرچه معمولاً در ابتدا از مهارکننده‌های ACE و ARB استفاده می‌شود.

راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک | پیوند کبد اصفهان

قرص های مدر (ادرار آور)

اینها با افزایش خروجی مایع کلیه به کنترل تورم کمک می کنند. داروهای دیورتیک معمولاً شامل فوروزماید (Lasix) است. سایرین عبارتند از اسپیرونولاکتون (آلداکتون، کاروسپیر) و تیازیدها، مانند هیدروکلروتیازید یا متولازون (Zaroxolyn).

داروهای کاهش دهنده کلسترول

استاتین ها می توانند به کاهش سطح کلسترول کمک کنند. با این حال، مشخص نیست که آیا داروهای کاهش دهنده کلسترول می توانند نتایج را برای افراد مبتلا به سندرم نفروتیک، مانند اجتناب از حملات قلبی یا کاهش خطر مرگ زودرس، بهبود بخشند.

استاتین ها عبارتند از:
  • آتورواستاتین (Lipitor)،
  • فلوواستاتین (Lescol XL)،
  • لوواستاتین (Altoprev)،
  • پراواستاتین (Pravachol)،
  • روزوواستاتین (Crestor، Ezallor)
  • سیمواستاتین (Zocor)

رقیق کننده های خون (ضد انعقادها)

اینها ممکن است برای کاهش توانایی لخته شدن خون شما تجویز شوند، به خصوص اگر لخته خون داشته باشید. داروهای ضد انعقاد عبارتند از: هپارین، وارفارین (کومادین، جانتوون)، دابیگاتران (پراداکسا)، آپیکسابان (الیکویس) و ریواروکسابان (Xarelto).

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

داروهایی برای کنترل سیستم ایمنی، مانند کورتیکواستروئیدها، می توانند التهاب همراه با برخی از شرایطی که می توانند باعث سندرم نفروتیک شوند را کاهش دهند. داروها شامل ریتوکسیماب (ریتوکسان)، سیکلوسپورین و سیکلوفسفامید هستند.

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید

شیوه زندگی و درمان های خانگی سندرم نفروتیک

تغییر در رژیم غذایی ممکن است به س تسکین علائم ندرم نفروتیک کمک کند. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد، که ممکن است توصیه کند موارد زیر را انجام دهید:

  • مقدار مایعات را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
  • برای کمک به کنترل تورم از یک رژیم غذایی کم نمک استفاده کنید.
  • منابع پروتئین بدون چربی را انتخاب کنید. پروتئین گیاهی در بیماری کلیوی مفید است.
  • برای کمک به کنترل سطح کلسترول خون، مقدار چربی و کلسترول را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

مطالعه بیشتر :

عوارض سندرم نفروتیک بر بدن

علل برگشت ادارار به کلیه در زنان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.