روشهای تشخیص زولینگر آلیسون

روشهای تشخیص زولینگر آلیسون | پیوند کبد اصفهان

روشهای تشخیص زولینگر آلیسون

تشخیص زولینگر آلیسون هم مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر به بررسی‌های دقیق متخصصان کاربلد نیاز دارد. بنابراین قبل از مراجعه به متخصص و صرفاً با داشتن برخی از علائم این بیماری، نمی‌توان در مورد ابتلا به آن نظر قطعی داد. در ادامه روال تشخیص سندروم زولینگر آلیسون را با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

بررسی سابقه پزشکی بیمار

سوابق پزشکی بیمار، نقش موثری در تشخیص این بیماری دارد. زیرا برخی از بیماری‌ها می‌توانند احتمال بروز زولینگر آلیسون در آینده را چندین برابر کنند.

معاینه پزشکی

در این مرحله نیز بیمار به لحاظ داشتن علائم و نشانه‌های مربوط به سندروم زولینگر آلیسون، توسط متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انجام آزمایش خون

انجام آزمایش خون در بیماری زولینگر آلیسون به منظور بررسی سطح گاسترین خون انجام می‌شود. البته در بسیاری از مواقع افزایش گاسترین موجود در خون به معنای وجود تومور پانکراس است.

همچنین مصرف مهارکننده‌های اسید معده می‌تواند منجر به کاهش سطح گاسترین خون شوند.

نمونه برداری برای انجام آزمایش گاسترین خون، غالبا باید به صورت ناشتا انجام شود. در صورت غیر قطعی بودن نتایج به دست آمده نیز پزشک درخواست تست مجدد می‌کند.

روشهای تشخیص زولینگر آلیسون | پیوند کبد اصفهان

انجام تست تحریکی سکرتین

انجام تست تحریکی سکرتین در حقیقت مکمل انجام آزمایش سطح گاسترین خون است. به این ترتیب که پس از اندازه‌گیری سطح گاسترین خون، با تزریق هورمون سکرتین به نمونه موجود، آزمایش مجدداً تکرار می‌شود. در صورتیکه میزان گاسترین خون بعد از تزریق این هورمون افزایش یابد، می‌توان از ابتلای فرد به سندروم زولینگر آلیسون اطمینان حاصل کرد.

سونوگرافی آندوسکوپیک

در این روش معمولا بخش ابتدایی روده کوچک یا دئودنوم و پانکراس با آندوسکوپ مجهز به پروب سونوگرافی، مورد معاینه قرار می‌گیرد. چرا که پروب امکان بررسی دقیق‌تر را فراهم می‌کند و سبب می‌شود که پزشک آزادی عمل بیش‌تری داشته باشد.

عکسبرداری

سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و اسکن هسته‌ای معمولا از رایج‌ترین روش‌های موجود برای تشخیص موقعیت تومورها هستند. استفاده از ردیاب رادیو اکتیو در روش اسکن هسته‌ای معمولا راه‌حل بهتری است.

آندوسکوپی

همانگونه که می‌دانید روش آندوسکوپی یکی از رایج‌ترین روش‌های موجود برای تشخیص بیماری‌های دستگاه گوارش است که زولینگر آلیسون نیز یکی از آن‌ها است.

 

 صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان


مطالب پیشنهادی :

افراد فاقد طحال و مراقبت های لازم

علل و علائم سندروم زولینگر آلیسون

روش های طبیعی کاهش سطح کراتینین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.