روش درمان سندروم زولینگر آلیسون

روش درمان سندروم زولینگر آلیسون | پیوند کبد اصفهان

روش درمان سندروم زولینگر آلیسون

طبق مطالعات انجام شده علت بروز سندروم زولینگر آلیسون به طور دقیق مشخص نیست. اما معمولا مجموعه‌ای از عوامل دست در دست هم می‌دهند و منجر به بروز این بیماری می‌شوند. اما در حالت کلی می‌توان گفت زمانیکه تومورهایی در پانکراس یا غدد لنفاوی اطراف پانکراس ایجاد شود، بیماری زولینگر آلیسون هم شروع به آغاز می‌کند.

البته در بسیاری از مواقع بروز زولینگر آلیسون ممکن است ارثی و ژنتیکی باشد. این شرایط تحت عنوان نئوپلازی غدد درون ریز نوع ۱ یا  MEN1 شناخته می‌شود. افراد مبتلا به این عارضه معمولاً تومورهایی در غدد پاراتیروئید و غده هیپوفیز خود هم دارند.

درمان سندروم زولینگر آلیسون

تمرکز بر هورمون‌های ترشح شده و رفع زخم‌های گوارشی، در حقیقت بهترین راه برای درمان سندروم زولینگر آلیسون است. البته انجام جراحی برای برداشتن تومورهای ترشح کننده گاسترین نیز یکی از روش‌های تجویزی پزشکان بر اساس میزان پیشرفت بیماری است.

روش درمان سندروم زولینگر آلیسون | پیوند کبد اصفهان

البته لازم به توضیح است که ردیابی تومورهای ناشی از این بیماری به دلیل ریز بودن بسیار دشوار است و عمل جراحی به دقت بسیار بالایی نیاز دارد. از طرفی هم جراحی برای افرادی که کبد آن‌ها هم درگیر سندروم زولینگر آلیسون شده است، گزینه مناسبی نیست. در چنین مواردی معمولاً از روش‌های زیر برای درمان بیماری استفاده می‌شود:

  • برداشت بخشی از تومور کبدی
  • برداشت بزرگترین تومور موجود، در صورتیکه تعداد تومورها بیش از یک عدد باشد.
  • استفاده از حرارت یا سوزاندن سلول‌های سرطانی
  • تزریق به تومور برای کاهش علائم سرطانی
  • شیمی درمانی برای کاهش روند رشد تومور
  • پیوند کبد

در برخی از افراد نیز استفاده از داروهای کنترل کننده میزان اسید معده، که تحت عنوان مهار کننده‌های پمپ پروتونی از آن‌ها یاد می‌شود، مانند لنزوپرازول، امپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول و اسومپرازول می‌توانند نقش موثری را در کنترل بیماری و بهبود علائم ناشی از آن داشته باشد.

 صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان


مطالب پیشنهادی :

افراد فاقد طحال و مراقبت های لازم

علل و علائم سندروم زولینگر آلیسون

روشهای تشخیص زولینگر آلیسون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.