روش های تشخیص بیماری کیسه صفرا

پیوند کبد اصفهان روش های تشخیص بیماری کیسه صفرا

چگونه بیماری کیسه صفرا تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بیماری کیسه صفرا، پزشک از شما در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال می کند و یک معاینه شکمی انجام می دهد. این شامل بررسی درد در شکم است.
ممکن است از یک یا چند آزمایش استفاده شود.

 

تاریخچه پزشکی دقیق :

لیستی از علائمی که تجربه می کنید و هرگونه سابقه شخصی یا خانوادگی در بیماری کیسه صفرا از اهمیت برخوردار است. ارزیابی سلامت عمومی نیز ممکن است انجام شود تا مشخص شود که آیا علائم بیماری طولانی مدت کیسه صفرا وجود دارد یا خیر.

 

معاینه بدنی :

پزشک شما ممکن است در طول معاینه شکم یک مانور ویژه انجام دهد تا آنچه را که به عنوان “علامت مورفی” نامیده می شود ، جستجو کند. در طی این معاینه، پزشک دست خود را روی شکم شما روی ناحیه کیسه صفرا قرار می دهد. سپس از شما می خواهند هنگام بررسی و احساس منطقه نفس بکشید. اگر احساس درد قابل توجهی می کنید ،
نشان می دهد که شما ممکن است بیماری کیسه صفرا داشته باشید.

 

اشعه ایکس قفسه سینه و شکم :

اگر سنگ های حاوی کلسیم وجود داشته باشد ، کوله سیستیت علامت دار گاهی اوقات در اشعه X شکمی سنگ نشان می دهد. اشعه X قفسه سینه ممکن است پلور یا پنومونی را نشان دهد.با این حال ، اشعه X بهترین آزمایش برای شناسایی بیماری کیسه صفرا نیست. آنها اغلب برای رد سایر علل احتمالی درد که مربوط به سنگ کیسه صفرا ، کیسه صفرا یا کبد نیست ، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سونوگرافی :

سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر داخل بدن شما است. این آزمایش یکی از اصلی ترین روشهایی است که پزشک شما برای تشخیص بیماری کیسه صفرا استفاده می کند. سونوگرافی می تواند کیسه صفرا را برای وجود سنگ کیسه صفرا ، دیواره های ضخیم ، پولیپ یا توده ها ارزیابی کند.
همچنین می تواند هرگونه مشکل در کبد شما را تشخیص دهد.

 

اسکن HIDA :

اسکن HIDA به سیستم مجاری درون کیسه صفرا و کبد نگاه می کند. این غالباً هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد دارای علائم کیسه صفرا باشد اما سونوگرافی دلیل این علائم را نشان نمی دهد. اسکن HIDA همچنین می تواند برای ارزیابی دقیق تر سیستم مجاری صفراوی مورد استفاده قرار گیرد.
این آزمایش می تواند عملکرد کیسه صفرا را با استفاده از یک ماده رادیواکتیو بی ضرر ارزیابی کند.

این ماده به رگ تزریق می شود و از آنجا که از طریق کیسه صفرا حرکت می کند ، تماشا می شود. یک ماده شیمیایی دیگری نیز ممکن است تزریق شود که باعث می شود کیسه صفرا صفرا را آزاد کند. اسکن HIDA نشان می دهد که صفرا از طریق سیستم مجاری صفراوی حرکت می کند. همچنین می تواند میزان حرکت صفرا در خارج از کیسه صفرا را اندازه گیری کند. این به عنوان بخش فرار شناخته می شود.
کسر تخلیه طبیعی برای کیسه صفرا بین 35 تا 65 درصد در نظر گرفته می شود.

 

تست های دیگر:

آزمایشات تصویربرداری دیگری مانند سی تی اسکن  و MRI نیز قابل استفاده است. همچنین آزمایش خون برای بررسی تعداد گلبولهای سفید خون و عملکرد غیر طبیعی کبد انجام می شود.
ئی‌آرسی‌پی (ERCP) یک آزمایش تهاجمی اما مفید است.
یک دوربین انعطاف پذیر در دهان و پایین معده درون روده کوچک قرار می گیرد. ر
نگ کنتراست برای نشان دادن سیستم مجاری صفراوی با اشعه ایکس تخصصی نشان داده می شود.
اگر مشکوک به انسداد ناشی از سنگ کیسه صفرا باشد، ERCP یک آزمایش ویژه مفید است.
هر سنگ کیسه صفرا که باعث انسداد می شود غالباً در طی این روش برداشته می شود.

در ابتدا درمان طبی شامل تسـکین درد و تهـوع بیـماراست. پس از اقدامات فوق برداشتن کیسه صفرا درمان انتخـابی سنگ کیسه صفرا و کله سیستیت حاد می باشد. برداشتن کیسه صفرا با لاپاراسکوپ و یا جـراحی باز توسط دکتر متخصص انجام می شود


مطالب مرتبط :

جراحی لاپاراسکوپی صفرا

کیسه صفرا و عملکرد آن

سنگ های صفراوی

کوله سیستیت کیسه صفرا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.