رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت مزمن

رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت مزمن | پیوند کبد اصفهان

رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت مزمن

رعایت رژیم غذایی برای کاهش اثرات پانکراتیت امری حیاتی است. پانکراس در هضم غذا نقش دارد، اما پانکراتیت می تواند این عملکرد را مختل کند. طبق نظر دکتر امین بحرینی متخصص پیوند کبد اصفهان این بدان معناست که افراد مبتلا در هضم بسیاری از غذاها با مشکل روبرو می شوند.

به جای سه وعده غذایی بزرگ در روز، به افراد مبتلا به پانکراتیت توصیه می شود شش وعده غذایی کم مصرف کنند. همچنین بهتر است رژیم غذایی کم چربی را دنبال کنند.

نتایج مدیریت رژیم در طول پانکراتیت :

  • کاهش خطر سوء تغذیه و کمبود برخی مواد مغذی
  • اجتناب از قند خون بالا یا پایین
  • مدیریت یا جلوگیری از دیابت، بیماری کلیوی و سایر عوارض
  • کاهش احتمال حاد شدن بیماری

رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت مزمن | پیوند کبد اصفهان

برنامه غذایی یا توسط پزشک تهیه می شود، یا ممکن است بیمار به یک متخصص تغذیه واجد شرایط ارجاع داده شود. این برنامه بر اساس میزان فعلی مواد مغذی موجود در خون که در آزمایش تشخیصی نشان داده شده است، تعیین می شود.

برنامه های غذایی معمولاً شامل منابع غذایی غنی از پروتئین و دارای محتوای غذایی متراکم هستند. این مواد به احتمال زیاد شامل غلات سبوس دار، سبزیجات، میوه ها، لبنیات کم چرب و منابع پروتئین بدون چربی، مانند مرغ و ماهی بدون استخوان است.

از مصرف غذاهای چرب و روغنی باید خودداری شود، زیرا این مواد باعث ترشح بیش از حد آنزیم های پانکراس می شود. هنگام استفاده از یک رژیم غذایی مناسب برای پانکراتیت، بهتر است از مصرف الکل نیز خودداری شود زیرا به عنوان یکی از دلایل اصلی پانکراتیت مزمن شناخته می شود.

بسته به میزان آسیب، بیماران ممکن است مجبور باشند نسخه های مصنوعی برخی از آنزیم ها را نیز برای کمک به هضم مصرف کنند. این مواد نفخ شکم را کاهش می دهد، مدفوع آن ها را کم چرب کرده و بوی بد آن را کاهش می دهد و به هرگونه درد شکم نیز کمک می کند.

 صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان


مطالب پیشنهادی :

روش های درمان بیماری روده تحریک پذیر

تشخیص و درمان بزرگ شدن طحال

علل و علائم سندروم روده تحریک پذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.