زخم گوارشی در کودکان | علل، علائم

زخم گوارشی در کودکان: علل

در حالی که استرس و برخی غذاها ممکن است زخم گوارشی در کودکان را تشدید کنند، در بیشتر موارد این زخم ها در اثر عفونت هلیکوباکتر پیلوری یا استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ایجاد می شوند. در هر حال، متخصصین معتقدند که این عفونت مهم ترین علت زخم گوارشی درکودکان نیست. برخی معتقدند که زخم گوارشی درکودکان که در دوازدهه ایجاد شده است عموما در اثر عفونت هلیکوباکتر پیلوری و زخم معده اغلب در اثر سایر عوامل ایجاد می شود.

شواهد نشان می دهند که برخی از شرایط پزشکی می توانند عاملی برای زخم گوارشی درکودکان باشند. برای مثال، کودکانی که دچار سوختگی های شدید می شوند در اثر وارد آمدن استرس به جراحت ها مجددا دچار زخم می شوند. این مسئله در مورد نوزادانی که دچار سپسیس شده اند نیز صدق می کند. زخم گوارشی در کودکان سالم شیوع چندانی ندارد. برخی پزشکان معتقدند که بسیاری از کودکان بیشتر دچار زخم معده ناشی از دارو می شوند تا سایر انواع زخم گوارشی. حتی استفاده متوسط از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند موجب مشکلات گوارشی و خونریزی در بعضی از کودکان شود. استامینوفن موجب زخم گوارشی  نمی گردد و جایگزین مناسبی برای ضد التهاب ها در بیشتر کودکان است.

پیوند کبد اصفهان | زخم گوارشی در کودکان | علل، علائم

نشانه ها و علائم

در حالی که زخم گوارشی درکودکان بسیار نادر است، اگر کودک هر یک از نشانه ها و علائم زیر را داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرد:

درد سوزشی در شکم بین استخوان سینه و ناف
تهوع
استفراغ
درد قفسه سینه
بی اشتهایی
کاهش وزن
مشکل در خوردن
خون در استفراغ یا مدفوع که ظاهری به رنگ قرمز تیره یا سیاه پیدا می کند.
این نشانه ها و علائم در بسیاری از بیماری های کودکان بروز می کنند و لزوما نشان دهنده زخم گوارشی درکودکان نیستند اما پزشک باید در جریان قرار گیرد. بر اساس سابقه پزشکی کودک و علائم او، پزشک ممکن است کودک را به متخصص گوارش کودکان برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهد.

 


دکتر امین بحرینی

پیوند کبد اصفهان

دوستان عزیز جهت مسیریابی تا مطب دکتر امین بحرینی توسط گوگل مپ کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

سرطان رکتال چیست ؟

اختلالات عملکردی دستگاه گوارش

سندروم سوء جذب

اختلالات ساختاری دستگاه گوارش

علائم کیست کبد

علل کیست کبد | درمان

علل زخم معده

روش تشخیص زخم معده | درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.