سرطان رکتال چیست ؟

پیوند کبد اصفهان | سرطان رکتال

سرطان رکتال

سرطان رکتال هنگامی اتفاق میفتد که DNA سلول های سالم در روده دچار خطاها یا جهش هایی شوند. راست روده یا رکتال، آخرین قسمت روده بزرگ است و در انتهای قسمت پایانی روده بزرگ شروع می شود و با رسیدن به گذرگاه کوتاه و باریک منتهی به مقعد پایان می یابد. در حالی که سرطان های روده و راست روده از بسیاری جهات مشابه هستند، اما درمان آنها کاملاً متفاوت است زیرا روده در یک فضای تنگ قرار دارد و به سختی از سایر ارگان ها و ساختارهای موجود در حفره لگن جدا می شود.

در نتیجه، برداشتن کامل جراحی از سرطان رکتوم چالش برانگیز و بسیار پیچیده است. درمان های جانبی اغلب قبل یا بعد از عمل یا هر دو لازم است تا احتمال بازگشت سرطان دوباره کاهش یابد. در گذشته، پیش آگهی طولانی مدت برای افرادی که مبتلا به سرطان رکتوم بودند، حتی پس از درمان های زیاد، غیر طبیعی بود. به لطف پیشرفت های درمانی طی ۳۰ سال گذشته، اکنون سرطان رکتوم در بسیاری از موارد قابل درمان است.

علت سرطان رکتال

سرطان رکتال هنگامی اتفاق میفتد که DNA سلول های سالم در روده دچار خطاها یا جهش هایی شوند. در بیشتر موارد، علت این خطاها ناشناخته است.

جهش های ژن ارثی

در برخی خانواده ها، جهش های ژن منتقل شده از والدین به فرزندان، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. این جهش ها تنها در درصد کمی از سرطان های رکتوم نقش دارند. بعضی از ژن های مرتبط با سرطان رکتوم خطر ابتلا به بیماری را در فرد افزایش می دهند، اما این امر اجتناب ناپذیر نیست.

دو سندرم سرطان کولورکتال ژنتیکی به خوبی تعریف شده عبارتند از:

  • سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی (HNPCC. (HNPCC که به آن سندرم لینچ نیز گفته می شود، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سایر سرطان ها را افزایش می دهد. افراد مبتلا به HNPCC ممکن است قبل از ۵۰ سالگی به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند.
  • پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی FAP. FAP نوعی اختلال نادر است که باعث می شود هزاران پولیپ در بافت داخلی روده بزرگ و راست روده ایجاد شود. افراد مبتلا به FAP بدون درمان خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا راست روده را قبل از ۴۰ سالگی افزایش می دهند. FAP، HNPCC و سایر سندرم های سرطان کولورکتال ارثی نادر می توانند از طریق آزمایش ژنتیکی شناسایی شوند.

جهت درمان سرطان رکتال به پزشک متخصص مراجعه کنید.


مطالب مرتبط :

سنگ های صفراوی

کوله سیستیت کیسه صفرا

کولسیستیت حاد | علائم

علت کولسیستیت حاد

روش های تشخیص کولسیستیت حاد

درمان کولسیستیت حاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *