علائم کلیه نعل اسبی چیست؟

علائم کلیه نعل اسبی چیست؟ | پیوند کبد اصفهان

بررسی علائم کلیه نعل اسبی

مقاله ای که امروز در سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان برای شما گردآوری شده است. علائم کلیه نعل اسبی را مورد مطالعه قرار خواهد داد. اغلب افرادی که با کلیه نعل اسبی متولد می شوند علائمی ندارند. در واقع، کلیه های نعل اسبی اغلب به طور اتفاقی در مطالعات تصویربرداری که به دلایل دیگر انجام می شود، برداشت می شوند. با این حال، زمانی که علائم وجود دارد، معمولاً مربوط به ناهنجاری‌هایی در جریان ادرار است که به دلیل موقعیت و جهت غیر طبیعی کلیه‌ها ایجاد می‌شود. برخی از علائم عبارتند از:

سوزش در هنگام ادرار، افزایش تکرر ادرار، فوریت ادراری

همه اینها به دلیل افزایش تمایل به ایجاد عفونت ادراری ایجاد می شوند. این تمایل به دلیل ترشح نادرست ادرار دیده می شود. این منجر به ایجاد حفره‌های ادرار ساکن می‌شود که محیطی عالی برای رشد و نمو باکتری‌ها است.

درد پهلو یا لگن به دلیل انسداد جریان ادرار و افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه. اینها، به نوبه خود، همانطور که در بالا توضیح داده شد، باعث درد پهلو یا لگن می شوند. اما همچنین می توانند باعث ظاهر شدن خون در ادرار شوند. سنگ ها به خودی خود می توانند منجر به عفونت دستگاه ادراری نیز شوند.

مطلب پیشنهادی : علل برگشت ادارار به کلیه در زنان

وجود رفلاکس ادرار از مثانه به حالب ها، که می تواند منجر به افزایش خطر عفونت های دستگاه ادراری و همچنین ایجاد اسکار در کلیه ها شود. این به عنوان VUR (ریفلاکس مثانه ادراری) نامیده می شود.

هیدرونفروز که به یک سیستم تخلیه ادراری بزرگ و انسدادی در کلیه اشاره دارد. این انسداد می تواند توسط سنگ های کلیه یا حالب و همچنین با فشرده سازی حالب ها توسط ساختارهای خارجی ایجاد شود.

بهترین گزینه های درمان آزوتمی | پیوند کبد اصفهان

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید

سایر ناهنجاری های دستگاه تناسلی

از آنجایی که کلیه نعل اسبی می تواند بخشی از طیف وسیع تری از ناهنجاری های ژنتیکی باشد. ناهنجاری های دیگری در دستگاه ادراری تناسلی نیز قابل ذکر است. اینها شامل بیضه های نزول نکرده در پسران یا ساختار غیر طبیعی رحم در دختران است.

به یاد داشته باشید که کلیه نعل اسبی یک ناهنجاری نسبتاً نادر در موقعیت و ساختار کلیه ها است. در حالی که اکثر بیماران علائمی ندارند. کلیه نعل اسبی آنها به طور اتفاقی در تصویربرداری کشف می شود. توجه داشته باشید که علائم را می توان در تعداد کمی از بیماران گزارش کرد و معمولاً مربوط به انسداد جریان ادرار، سنگ کلیه یا عفونت های دستگاه ادراری است.

در صورت وجود علائم، درمان، از جمله درمان جراحی برای از بین بردن انسداد، ممکن است ضروری باشد. اما اکثر بیماران را می توان با خیال راحت تحت نظر داشت و ارزیابی یا درمان بیشتری لازم نیست. اگرچه باید به افزایش خطر آسیب فیزیکی به کلیه نعل اسبی توجه داشته باشید (مخصوصاً در اثر ترومای بلانت شکمی). به یاد داشته باشید که پیش آگهی طولانی مدت آن مطلوب است.


مطالعه بیشتر :

عوارض سندرم نفروتیک بر بدن

بررسی علل و علائم اصلی سندرم نفروتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.