علل زخم معده

پیوند کبد اصفهان | علل زخم معده

علل زخم معده

زخم معده زخم بازی است که در پوشش معده ایجاد می شود. علل زخم معده :  زخم های گوارشی ممکن است در بخشی از روده درست در زیر معده ایجاد شوند که زخم های اثنی عشر نام می گیرند. شایع ترین علامت زخم معده احساس سوزش یا درد سوزشی در قسمت مرکزی شکم است. این درد ممکن است به گردن، ناف یا پشت منتشر شود؛ درد شکم اغلب چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد و چند ساعت بعد از غذا خوردن ظاهر می گردد.

درد زخم معده ممکن است هنگام خواب فرد را بیدار کند. باید در نظر داشت که علائم زخم معده در همه موارد بروز نمی کنند و برخی ممکن است علائمی چون سوء هاضمه، سوزش سر دل، احساس ناخوشی، کاهش وزن و بی اشتهایی را ظاهر سازند. احساس نفخ و آروغ زدن بعد از غذا نیز می توانند از علائم زخم معده باشند. در صورت بروز علائم زیر فرد باید سریعا به مراقبت های اورژانس مراجعه کند؛

این علائم ممکن است نشانه ای از خونریزی داخلی باشند:

استفراغ خونی. خون قرمز روشن یا قهوه ای تیره است و ظاهری شبیه به دانه قهوه دارد.
دفع مدفوع تیره، چسبنده و قیر مانند
درد ناگهانی و تیر کشنده در شکم که مرتبا تشدید می شود.

پیوند کبد اصفهان | علل زخم معده

علل زخم معده

زخم معده زمانی رخ می دهد که لایه ای که از پوشش معده در مقابل اسید معده محافظت می کند از بین رفته و پوشش معده دچار آسیب می شود. این آسیب معده اغلب در اثر وجود عفونت هلیکوباکتر پیلوری، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همانند ایبوپروفن یا آسپیرین خصوصا مصرف طولانی مدت یا دوز بالا، به وجود می آید. تصور بر این است که استرس یا برخی غذاها نیز می تواند علت زخم معده باشند اما شواهد کافی برای این تصور وجود ندارد.

تعداد افرادی که به زخم دچار هستند مشخص نیست اما این یک بیماری گوارشی بسیار شایع در نظر گرفته می شود. زخم معده می تواند افراد در سنین مختلف از جمله کودکان را تحت تاثیر قرار دهد اما عمدتا در افراد 60 ساله و بزرگ تر رخ می دهد. شیوع زخم معده در آقایان بیش از خانم ها است.

 


دکتر امین بحرینی

پیوند کبد اصفهان

دوستان عزیز جهت مسیریابی تا مطب دکتر امین بحرینی توسط گوگل مپ کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

سرطان رکتال چیست ؟

اختلالات عملکردی دستگاه گوارش

سندروم سوء جذب

اختلالات ساختاری دستگاه گوارش

علائم کیست کبد

علل کیست کبد | درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.