علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان

علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان | پیوند کبد اصفهان

بررسی علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان

در این نوشته سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان  به بررسی علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان می پردازیم. معمولاً بی اختیاری پس از زایمان به بی اختیاری ادراری اطلاق می شود که ترشح جزئی یا کامل غیرارادی مثانه پس از بارداری و زایمان است. در بسیاری از موارد، در صورت پر بودن مثانه، هنگام انجام یک فعالیت بدنی مانند دویدن و پریدن، یا با حرکات نیرومند مانند سرفه و عطسه، این ممکن است مانند نشت یا چکیدن کمی ادرار باشد. بسیاری از مردم فکر می کنند که داشتن بی اختیاری پس از زایمان پس از بارداری طبیعی است. اگرچه رایج است، اما لزوما طبیعی نیست. اگر بی اختیاری پس از زایمان را تجربه می کنید، گزینه های درمانی برای بازگرداندن کنترل مثانه و زندگی شما وجود دارد.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ در مورد بی اختیاری ادرار پس از زایمان، بی اختیاری ادرار در دوران بارداری بسیار شایع است و تقریباً نیمی از بارداری ها را تحت تأثیر قرار می دهد. و اگر در دوران بارداری به طور مرتب شلوار خود را ادرار می کنید، احتمال اینکه بعد از بارداری در کنترل مثانه دچار مشکل شوید نیز بیشتر است. همان مطالعه نشان داد افرادی که بی اختیاری بارداری را تجربه کردند، سه برابر بیشتر در معرض خطر بی اختیاری ادراری پس از زایمان در ۳ ماه پس از زایمان بودند.

مطلب پیشنهادی : تفاوت ، علل و علائم سرطان مثانه و عفونت مثانه

علل بی اختیاری پس از زایمان

کارشناسان می‌دانند که بچه‌دار شدن خطر بی‌اختیاری ادرار پس از زایمان را افزایش می‌دهد، اما بخش گیج‌کننده اینجاست: آنها دقیقاً مطمئن نیستند که کدام قسمت از بارداری یا زایمان باعث این مشکلات می‌شود.

به جای داشتن یک علت ثابت شده، پزشکان فکر می کنند که بی اختیاری ادرار پس از زایمان با عوامل متعددی از جمله ژنتیک و نحوه زایمان مرتبط است.

به عنوان مثال، افرادی که زایمان طبیعی انجام می دهند بیشتر از کسانی که سزارین می کنند در معرض بی اختیاری پس از زایمان هستند. همچنین احتمال بیشتری دارد که بی اختیاری پس از زایمان را تجربه کنید اگر:

  • اضافه وزن دارند
  • در دوران بارداری یا قبل از آن بی اختیاری ادرار داشتید
  • حاملگی چند قلو (دوقلو، سه قلو و …)
  • قبلا باردار بوده اید و قبل از بارداری فعلی بچه به دنیا آورده اید
  • زایمان فورسپس داشتم
  • عوامل ژنتیکی خاصی داشت

علل و پیشگیری بی اختیاری پس از زایمان | پیوند کبد اصفهان

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، نظریه های رایجی در مورد علل بی اختیاری پس از زایمان وجود دارد. یکی اینکه در نتیجه آسیب در حین زایمان اتفاق می افتد. یک نظریه مرتبط این است که در نتیجه آسیب به عضلات و ساختارهایی است که از مثانه حمایت می کنند، که به عنوان آسیب کف لگن شناخته می شود.

به عنوان مثال، بی اختیاری ادرار پس از زایمان ممکن است رخ دهد، زیرا بارداری به عضلات کف لگن فشار و فشار وارد می کند، که از مثانه نیز حمایت می کند. هنگامی که این ماهیچه ها در طول زمان، با رشد کودک، و فشار فشار دادن در حین زایمان ضعیف می شوند، کنترل مثانه نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. بنابراین، تصور می‌شود که بی‌اختیاری پس از زایمان به دلیل تغییرات ماهیچه‌ها در دوران بارداری است تا خود زایمان.

افرادی که در اثر زایمان دچار پارگی می شوند، بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار نیستند. در گذشته، برخی از پزشکان همچنین فکر می‌کردند افرادی که نوزادان سنگین‌تر یا بزرگ‌تری دارند، یا افرادی که برای مدت طولانی در طول زایمان فشار می‌آورند، ممکن است بیشتر به بی‌اختیاری پس از زایمان مبتلا شوند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که هر یک از این دو مورد وجود داشته باشد.

پیشگیری از بی اختیاری پس از زایمان

قبلاً تصور می شد که انجام اپیزیوتومی به محافظت از کف لگن و جلوگیری از بی اختیاری ادرار کمک می کند، اما تحقیقات نشان داده است که اپیزیوتومی به پیشگیری از بی اختیاری ادرار کمک نمی کند. ماساژ پرینه نیز برای کمک به جلوگیری از بی اختیاری یا ایجاد آن یافت نشده است.

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از بی اختیاری پس از زایمان انجام دهید این است که قبل از هر گونه آسیبی از کف لگن خود محافظت کنید.

شما می توانید از کف لگن خود در دوران بارداری محافظت کنید:

  • مراجعه به فیزیوتراپیست متخصص در سلامت کف لگن برای انجام ورزش های خاص و هدفمند برای کف لگن
  • صحبت با پزشک در مورد راه های محافظت از کف لگن بر اساس نحوه پیشرفت بارداری و هرگونه ملاحظات خاص در مورد بارداری
  • پرهیز از ورزش‌های با ضربه زیاد، مانند پریدن، که ممکن است فشار بیشتری بر کف لگن وارد کند.
  • ایجاد و حفظ یک هسته قوی در طول بارداری، مانند تمرین یوگای قبل از تولد

ورزش برای جلوگیری از بی اختیاری

معمولاً هیچ دلیلی برای اجتناب از ورزش در دوران بارداری وجود ندارد مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد. در واقع، ورزش منظم می تواند به تقویت عضلات مرکزی بدن و محافظت از کف لگن کمک کند. در صورت امکان، با مربی ای کار کنید که در مورد تغییراتی که ممکن است در دوران بارداری خود به آن نیاز داشته باشید آگاه باشد.

از آنجایی که ماهیچه های شکم شما در دوران بارداری کمی حرکت می کنند، مهم است که ورزش های خاصی را انجام ندهید که آنها را تحت فشار قرار می دهد و به طور بالقوه به کف لگن شما آسیب می رساند. به عنوان مثال، از ورزش هایی که به شدت بر روی عضلات عرضی شکم تمرکز می کنند، خودداری کنید، زیرا در دوران بارداری از هم جدا می شوند. تمریناتی که روی شکم عرضی کار می کنند شامل پلانک، دراز و نشست، بالا بردن صاف پاها و کرانچ های چرخشی هستند.


مطالعه بیشتر :

راه های تشخیص و درمان سندرم نفروتیک

علل برگشت ادارار به کلیه در زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.