علل کیست کبد | درمان

پیوند کبد اصفهان | علل کیست کبد

علل کیست کبد

علل کیست کبد : کیست های کبدی در نتیجه تغییر شکل مجاری صفراوی ایجاد می شوند. این در حالی است که علت دقیق این تغییر شکل مشخص نیست. صفرا مایعی است که توسط کبد تولید می شود و به هضم کمک می کند. این مایع از مجاری یا ساختارهایی لوله مانند از کبد به سوی کیسه صفرا حرکت می کند. برخی افراد با کیست های کبدی متولد می شوند در حالی که در دیگر افراد در سنین بالاتر کیست ایجاد می شود. حتی زمانی که کیست های کبدی از زمان تولد ایجاد شده باشند ممکن است تا بروز علائم در بزرگسالی به صورت ناشناخته باقی بمانند.

ارتباطی میان کیست های کبدی و یک انگل به نام اکینوکوک وجود دارد. این انگل در محل نگهداری گاو و گوسفند وجود دارد. افراد با مصرف غذای آلوده، به این انگل دچار می شوند و انگل می تواند سبب ایجاد کیست در قسمت های مختلف بدن، مانند کبد، شود. در مورد بیماری کبد پلی کیستیک زمانی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری وجود داشته باشد بیماری می تواند به صورت وراثتی منتقل شود یا بیماری ممکن است بدون دلیل مشخصی ایجاد شود.

درمان کیست کبد

پزشک ممکن است در مورد کیست های کوچک درمان انجام ندهد یا تا زمان علامت دار شدن کیست درمانی انجام ندهد. در صورتی که کیست بزرگتر شده و منجر به درد و خونریزی شود پزشک گزینه های درمانی مختلفی را در نظر می گیرد. یک روش درمان کیست کبد داخل کردن سوزنی به داخل شکم و تخلیه مایع از کیست است. این روش درمانی موقتی است و کیست مجددا از مایع پر خواهد شد. برای جلوگیری از عود، گزینه دیگر بیرون آوردن کل کیست با استفاده از جراحی است.

پیوند کبد اصفهان | علل کیست کبد

پزشک با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی می تواند کیست را به طور کامل بردارد. این روش کم تهاجمی تنها به دو یا سه برش نیاز دارد. پزشک جراحی را به وسیله دستگاهی به نام لاپاراسکوپ انجام خواهد داد. بهبودی نیز طی دو هفته صورت خواهد گرفت. در صورت تشخیص کیست کبد، انجام آزمایش خون برای بررسی آلودگی به انگل نیز توصیه می شود. در صورت آلودگی به انگل، پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت توصیه خواهد کرد. برخی موارد بیماری کبد پلی کیستیک شدید هستند. در این گونه موارد کیست ها به شدت خونریزی کرده و سبب درد شدید، عود پس از درمان یا تاثیر بر عملکرد طبیعی کبد می شوند. در این گونه موارد ممکن است پزشک پیوند کبد را توصیه کند.

 


دکتر امین بحرینی

پیوند کبد اصفهان

دوستان عزیز جهت مسیریابی تا مطب دکتر امین بحرینی توسط گوگل مپ کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

سرطان رکتال چیست ؟

اختلالات عملکردی دستگاه گوارش

سندروم سوء جذب

اختلالات ساختاری دستگاه گوارش

علائم کیست کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *