آشنایی با عوارض انواع آزوتمی

عوارض انواع آزوتمی | پیوند کبد اصفهان

بررسی عوارض انواع آزوتمی

سه نوع ازوتمی وجود دارد:

  • پیش کلیوی
  • ذاتی
  • پس کلیوی
پیش کلیوی

آزوتمی پیش کلیوی زمانی رخ می دهد که مایع به اندازه کافی از کلیه ها عبور نمی کند. این جریان کم مایع باعث ایجاد غلظت بالایی از کراتینین و اوره سرم می شود. این نوع ازوتمی شایع ترین است و معمولاً قابل برگشت است.

ذاتی

آزوتمی درونی معمولاً از عفونت، سپسیس یا بیماری رخ می دهد. شایع ترین علت آزوتمی ذاتی نکروز حاد توبولار است.

پس کلیوی

انسداد مجاری ادراری باعث آزوتمی پس کلیه می شود. آزوتمی پس کلیوی می تواند با آزوتمی پیش کلیوی نیز همزمان رخ دهد. این نوع ازوتمی ممکن است درمان، علل و نتایج متفاوتی داشته باشد. با این حال، هر کدام می توانند منجر به آسیب حاد کلیوی و نارسایی در صورت عدم درمان یا تشخیص زودهنگام شوند.

بهترین گزینه های درمان آزوتمی | پیوند کبد اصفهان

عوارض آزوتمی

افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا سایر مشکلات کلیوی ممکن است به آزوتمی پیش کلیوی مبتلا شوند. سایر عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • نارسایی حاد کلیه
  • از دست دادن بارداری
  • نکروز حاد لوله ای (زمانی که بافت اندام شروع به مردن می کند).
  • مرگ احتمالی

آزوتمی پیش کلیه در بارداری می تواند باعث آسیب حاد کلیه شود و سلامت جنین و مادر را به خطر بیندازد. اگر باردار هستید و سابقه بیماری کلیوی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. بهتر است عملکرد کلیه خود را به طور دوره ای در طول بارداری آزمایش کنید. اگر علائم بیماری یا آسیب کلیوی دارید، باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهتر است قرار ملاقات های منظمی با پزشک خود داشته باشید. در طی این معاینات، پزشک آزمایشات معمول آزمایشگاهی خون و ادرار را انجام خواهد داد. این آزمایش‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلات مربوط به کلیه‌های شما را زودتر، قبل از اینکه علائم ظاهری قابل توجه باشند، پیدا کنند.

پیش آگهی مبتلایان به آن

اگر این وضعیت زود تشخیص داده شود، بسیاری از اشکال آزوتمی قابل درمان و کنترل هستند. با این حال، سایر شرایط بهداشتی و بارداری می تواند درمان را دشوار کند. بسیاری از افراد مبتلا به آزوتمی پیش آگهی خوبی دارند.

عوارض، سایر مسائل بهداشتی، و بیماری کلیوی یا آسیب در مراحل پایانی ممکن است دیالیز منظم را ضروری کند. توجه به این نکته مهم است که آزوتمی درمان نشده یا دارای عوارض می تواند منجر به مرگ شود. به همین دلیل، مهم است که به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

علل جراحی برداشتن کلیه یا نفرکتومی

نحوه تشخیص و درمان التهاب مری

روش های تشخیص بیماری آشالازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.