قرص کلیدینیوم سی (clidinium c) چیست؟

قرص کلیدینیوم سی | پیوند کبد اصفهان

قرص کلیدینیوم سی چیست؟

نام :قرص کلیدینیوم سی – clidinium c
نام تجاری دارو: لیبراکس، لیبراکیم، لیبرو سی

نام رایج دارو: کلیدینیوم سی-لیبراکس- کلیدینیوم – کلردیازپوکساید – کلیدینیوم – Chlordiazepoxide – Clidinium Bromide

 

داروی کلیدینیوم سی، ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم و کلردیازپوکساید است. از قرص کلیدینیوم سی به همراه داروهای دیگر برای درمان مشکلات معده و روده مانند زخم معده، ریفلاکس معده، سندرم روده تحریک پذیر و عفونت روده استفاده می‌شود. کلیدینیوم سی به کاهش علائم گرفتگی عضلات معده و روده کمک می‌کند.شما با خواندن این مطلب از سایت دکتر امین بحرینی جراح پیوند کبد اصفهان اطلاعاتی درباره قرص کلیدینیوم سی  بدست خواهید آورد.

لیبراکس چیست؟

لیبراکس با نام های شناخته شده لیبرو سی، لیبراکیم و کلیدینیوم سی در داروخانه ها در دسترس می باشد که جهت آرامبخشی و کاهش اضطراب گوارشی و کاهش اسید معده و ترشحات روده تجویز می شود. مصرف لیبراکیم باعث شل شدن عضلات گوارشی می شود و گرفتگی های معده و روده را تسکین می بخشد.

اخطار: مصرف کلردیازپوکساید به همراه داروهای مخدر (مانند کودئین و هیدروکدون)، ممکن است احتمال اثرات سوء بسیار جدی، از جمله مرگ را افزایش دهد.

نحوه عملکرد داروی کلیدینیوم سی

داروی کلیدینیوم سی با آرام کردن عضلات معده و روده، حرکات طبیعی شکم را کند می‌کند. کلیدینیوم از خانواده داروهایی است که آنتی کولینرژیک (یا مانع تاثیر استیل کولین) / ضد اسپازم (گرفتگی) شناخته می‌شوند. کلردیازپوکساید با ایجاد اثری آرام‌بخش بر روی مغز و اعصاب، به کاهش اضطراب کمک می‌کند. کلردیازپوکساید از خانواده داروهایی است که بنزودیازپین نام دارند.

مصرف کلردیازپوکساید به همراه داروهای مخدر (مانند کودئین و هیدروکدون)، ممکن است احتمال اثرات سوء بسیار جدی، از جمله مرگ را افزایش دهد.

نحوه مصرف کلیدینیوم سی و دوز مصرفی

 • پیش از شروع مصرف قرص کلیدینیوم سی و قبل از هر بار مصرف راهنمای نحوه‌ی استفاده‌ی دارو را مطالعه کرده یا در این مورد از پزشک متخصص گوارش خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.
 • کلیدینیوم سی به صورت قرص خوراکی موجود است و بیشتر به رنگ سبز تولید شده و شناخته می شود .
 • قرص کلیدینیوم سی معمولا ۳ یا ۴ بار در روز طبق دستور پزشک مصرف می شود.
 • بهترین زمان مصرف قرص سبز زنگ کلیدینیوم سی ۳۰ یا ۶۰ دقیقه پیش از غذا یا خواب شبانه است.
 • این دارو معمولا برای 2 هفته تجویز می شود.
 • اگر از لیبراکس به همراه داروی ضداسید استفاده می‌کنید، کلیدینیوم سی را پیش از غذا و داروی ضداسید را پس از غذا مصرف کنید.
 • دوز این دارو بر اساس سن، وضعیت سلامت و پاسخ شما به درمان تعیین می‌شود.
 • معمولا برای کاهش اثرات ناخواسته جانبی، درمان افراد مسن با دوز کمتری از دارو شروع می‌شود.
 • به هیچ وجه بدون مشورت متخصص گوارش دوز مصرفی خود و یا تعداد دفعات مصرف دارو را افزایش ندهید، زیرا نه تنها بیماری شما سریع‌تر بهبود نخواهد یافت، بلکه ممکن است احتمال ایجاد اثرات جانبی سوء بالاتر رود.
 • اگر به طور ناگهانی مصرف لیبراکس را قطع کنید، ممکن است علائم ترک (مانند لرزش، تعریق، حالت تهوع و تشنج) در شما پدیدار شود. برای جلوگیری از این حالت، پزشک شما ممکن است دوز مصرف شما را به آرامی کاهش دهد.
 • در صورت استفاده طولانی مدت از داروی کلیدینیوم سی، ممکن است اثربخشی آن کاهش یابد. پزشک شما ممکن است دوز مصرف شما را افزایش دهد یا داروی شما را عوض کند.
 • در صورتی که احساس می‌کنید تاثیر لیبراکس دیگر مانند گذشته نیست با متخصص گوارش مشورت کنید.
 • در صورتی که بعد از مصرف داروی کلیدینیوم سی درد شما ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد موضوع را به متخصص گوارش خود اطلاع دهید.
 • اگر قرص کلیدینیوم سی بی تاثیر است یا عوارض جانبی داشت، می توانید از قرص فاموتیدین یا قرص پنتوپرازول به عنوان جایگزین استفاده نمایید.

اعتیاد به کلیدینیوم سی:

هر چند داروی کلیدینیوم سی برای بسیاری از افراد مفید است، اما مصرف آن در بعضی موارد می‌تواند اعتیادآور باشد. در صورتی که اختلال سوء مصرف مواد، مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، داشته باشید خطر اعتیاد به داروی کلیدینیوم سی بیش‌تر از سایرین شما را تهدید می‌کند. داروی کلیدینیوم سی را دقیقا همان طوری مصرف کنید که پزشک شما برای جلوگیری از خطر اعتیاد به آن تجویز کرده است. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر از متخصص گوارش سوال کنید.

کلیدینیوم سی و پنتوپرازول:

این دو دارو یک رژیم دارویی ترکیبی برای درمان زخم معده، رفلاکس معده و برخی مشکلات گوارشی می باشند که مدت زمان و نحوه مصرف توسط پزشک مشخص شود.

قرص کلیدینیوم سی برای لاغری موثر است؟

تحقیقات علمی ای وجود ندارد که اثبات کند این دارو می تواند باعث کاهش وزن شود. اما بعی افراد با خوردن این دارو، شاهد کاهش وزن در خود بوده اند. البته بعضا هم گزارش داده اند که مصرف این دارو در آنها باعث چاقی شان شده است. در این خصوص با دکتر تغذیه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی کلیدینیوم سی

پیش از مصرف داروی کلیدینیوم سی، در صورتی که به کلیدینیوم، کلردیازپوکساید یا سایر بنزودیازپین‌ها (مانند دیازپام و لورازپام) آلرژی دارید، موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروساز در میان بگذارید.

بهتر است پزشک خود را از سایر آلرژی‌هایتان نیز آگاه کنید. داروی کلیدینیوم سی ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت شود.

سابقه پزشکی

پیش از استفاده از داروی کلیدینیوم سی تمامی سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع متخصص گوارش برسانید؛ بخصوص سابقه‌ی:

 • آب سیاه زاویه بسته (گلوکوم زاویه بسته)
 • بزرگی پروستات
 • مشکل در ادرار به دلیل انسداد مجاری ادراری
 • بیماری‌های دیگر معده و روده (مانند گاستروپارزیس یا فلج معده، انسداد، کولیت زخمی، عفونت، کمبود یا عدم ترشح اسید معده و بیماران دچار ایلئوستومی و کولوستومی همراه اسهال).
 • بیش‌فعالی تیروئید
 • بیماری‌های قلبی (مانند بیماری سرخرگ کرونری، آنژین صدری، نارسایی قلبی، ضربان قلب سریع/نامنظم، مشکلات قلبی ناشی از خون‌ریزی)
 • فشار خون بالا
 • مشکلات سوزش سر دل (مانند بازگشت اسید به مری، فتق هیاتال و مشکلات مری)
 • نوروپاتی اتونوم که یک مشکل سیستم عصبی است
 • بیماری میاستنی گراویس
 • بیماری‌های کبد
 • بیماری‌های کلیه
 • بیماری‌های تنفسی و مربوط به ریه خود و خانواده‌تان
 • سابقه اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر
 • وضعیت روانی و نوسانات خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، روان‌پریشی و روان‌گسیختگی
  پورفیری)، که یک بیماری خون است.

هشدارها:

داروی کلیدینیوم سی یا لیبراکس یا لیبراکیم، ممکن است موجب گیجی، خواب‌آلودگی و تاری دید شما شود. مصرف الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری، توجه و دید شفاف دارند تا زمانی که در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.
هنگام مصرف کلیدینیوم سی از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

کلیدینیوم سی و سالمندان:

افراد مسن ممکن است به اثرات جانبی این دارو، بخصوص خواب‌آلودگی، پریشانی، هیجان غیرمعمول، اختلال حافظه، یبوست، مشکلات ادراری و عدم تعادل، حساس‌تر باشند. خواب‌آلودگی، پریشانی و عدم تعادل ممکن است شانس زمین خوردن را افزایش دهند.

کلیدینیوم سی و حس گرما:

داروی کلیدینیوم سی ممکن است باعث شود شما کمتر عرق کنید؛ که به نوبه خود شما را در برابر گرمازدگی آسیب‌پذیرتر می‌کند. از انجام کارهایی که باعث گرمازدگی شما می‌شوند، مانند انجام کار زیاد یا ورزش کردن در هوای گرم و استفاده از وان آب گرم، بپرهیزید.

زمانی که هوا گرم می‌شود، مایعات زیاد بنوشید و کمتر لباس بپوشید.
اگر احساس گرما کردید، به سرعت خود را به جایی خنک رسانده و در آن‌جا استراحت کنید.
اگر تبی دارید که برطرف نمی‌شود، وضعیت روانی و نوسانات خلقی شما به سرعت تغییر می‌کند و دچار سردرد یا سرگیجه هستید، به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

قرص کلیدینیوم سی | پیوند کبد اصفهان

کلیدینیوم سی در بارداری و شیردهی:

استفاده از داروی کلیدینیوم سی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف آن می‌تواند به نوزاد درون شکم مادر صدمه بزند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید. اگر در زمان مصرف این دارو باردار شدید یا فکر می‌کنید امکان بارداری شما وجود دارد، بلافاصله با دکتر زنان مشورت کنید.

قرص لیبراکیم به دلیل وجود کلردیازپوکساید در این ترکیب این قرص می تواند برای زنان باردار خطرناک باشد و به جنین متولد نشده آسیب برساند. لیبراکیم در گروه D بارداری قرار دارد.

داروی کلیدینیوم سی از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود و می‌تواند اثرات بدی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. پیش از شیردادن به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

علائم اوردوز مصرف داروی کلیدینیوم سی

اگر فردی بیش از اندازه از داروی کلیدینیوم سی استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

مدیریت مشکلات گوارشی ممکن است مستلزم تغییر شیوه زندگی، مانند کاهش استرس، ورزش مستمر باشد. از پزشک خود یا دکتر داروساز در مورد تغییرات سبک زندگی که می‌تواند برایتان مفید باشد بپرسید.

اگر فراموش کنم دارو را مصرف کنم چه کنم؟

اگر دوز مصرفی داروی لیبراکس را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی کلیدینیوم سی نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

نحوه ی صحیح نگهداری از داروی کلیدینیوم سی چیست؟

برای نگهداری صحیح قرص لیبراکس آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.


جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان کلیک کنید.

دوستان عزیز جهت مسیریابی تا مطب دکتر امین بحرینی توسط گوگل مپ کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

روشهای درمان سندروم ژیلبرت

آشنایی با اختلالات گردش خون

روش های درمان بیماری ویلسون

چگونگی تشخیص بیماری کبد

علل کمترشایع ترانس آمینیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *