نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی

نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی | پیوند کبد اصفهان

نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی

در ادامه این مطلب از سایت دکتر امین بحرینی متخصص و جراح پیوند کبد اصفهان به مطالعه نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی خواهیم پرداخت.

کلیه نعل اسبی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، کلیه نعل اسبی یک ناهنجاری است که در آن دو کلیه با هم ترکیب می شوند و یک نعل اسب را تشکیل می دهند. با این حال، فقط شکل و ساختار کلیه ها غیرطبیعی نیست. علاوه بر آن هم محل قرارگیری کلیه نعل اسبی نیز غیر طبیعی است.

یک کلیه نعل اسبی به جای اینکه در قسمت فوقانی شکم وجود داشته باشد، در زیر قفسه سینه و در کنار ستون فقرات شما، معمولاً بسیار پایین تر در لگن وجود دارد. این تنها ناهنجاری ژنتیکی محل یا ساختار کلیه ها نیست. نمونه رایج دیگر چیزی به نام ” کلیه نابجا ” است. قبل از اینکه بتوانیم دلیل تشکیل کلیه نعل اسبی و پیامدهای آن را درک کنیم، لازم است شکل گیری طبیعی کلیه انسان در طول رشد خود در رحم را درک کنیم.

رشد طبیعی کلیه انسان

زمانی که ما در مرحله جنینی هستیم و به یک انسان کامل تبدیل می‌شویم، کلیه‌های ما سه مرحله رشد را طی می‌کنند قبل از اینکه یک کلیه کاملاً عملکردی و بالغ تشکیل شود:

  • پرونفروس
  • مزونفروس
  • متانفروس

یک شکل اولیه از سلول ها و ساختارهای اولیه را تصور کنید که با هم ترکیب می شوند. و به یک کلیه توسعه یافته کاملاً عملکردی تبدیل می شوند. مرحله متانفروس در حدود ۶ هفته بارداری به دست می آید. از به اصطلاح “مزانشیم متانفریک” و “جوانه حالب” تشکیل شده است. این ساختارها در نهایت کلیه و حالب را تشکیل خواهند داد.

مطلب پیشنهادی : علائم گوارشی یا خستگی با ابتلا به امیکرون

نحوه چگونگی تشکیل کلیه نعل اسبی | پیوند کبد اصفهان

علل اهمیت درک فرآیند شکل گیری

خوب، وقتی درک کنیم که کلیه انسان تا زمانی که به شکل نهایی خود به اوج خود برسد، دچار تغییرات ساختاری و موقعیتی خاصی می شود، درک ناهنجاری مانند کلیه نعل اسبی آسان تر می شود. بنابراین جالب است بدانیم که مرحله متانفروس که در بالا توضیح داده شد (که قبل از کلیه توسعه یافته است). در واقع در لگن ما قرار دارد و نه در جایی که یک کلیه بالغ (بالای شکم) قرار دارد!

همانطور که از یک جنین به یک نوزاد بالغ می شویم، رشد بدن ما منجر به تغییر موقعیت نسبی این کلیه در حال رشد می شود. به طوری که از لگن حرکت می کند و به تدریج به موقعیت نهایی خود (زیر قفسه سینه و کنار آن) بالا می رود. ستون فقرات. نه تنها کلیه ها به اصطلاح بالا می روند، بلکه در واقع به صورت داخلی می چرخند به طوری که به اصطلاح “لگن کلیه” اکنون رو به ستون فقرات است. این فرآیند چرخش نامیده می شود، در حالی که صعود کلیه به مکان نهایی خود را مهاجرت می نامند. این فرآیند تا زمانی که جنین به سن ۸ هفته می رسد تکمیل می شود.

اکنون که مروری بر شکل‌گیری کلیه‌های انسان داریم، می‌توانیم متوجه شویم که هرگونه اختلال در فرآیند چرخش یا انتقال به این معنی است که نه تنها کلیه‌های ما ممکن است در یک مکان اشتباه قرار داشته باشند، بلکه ممکن است در نهایت به وجود بیایند. به جای کلیه های راست و چپ مجزا، در یک توده ذوب می شوند.

نحوه تشکیل کلیه نعل اسبی

این به دلیل هرگونه اختلال در روند طبیعی مهاجرت هر دو کلیه رخ می دهد. کمی نادرتر پدیده ای است که در آن مهاجرت غیرطبیعی تنها یک کلیه را به جای دیگری تحت تأثیر قرار می دهد، که منجر به وجود هر دو کلیه در یک طرف ستون فقرات می شود. این به عنوان “کلیه نابجای متقاطع ذوب شده” نامیده می شود.

در این اختلال، قطب پایینی کلیه ها با هم ترکیب می شود. بنابراین شکل نعل اسبی معمولی ایجاد می کند. لوله هایی که ادرار را از کلیه های ما تخلیه می کنند. (به نام حالب) هنوز وجود دارند و هر طرف را جداگانه تخلیه می کنند. به قسمت ذوب شده کلیه به عنوان “ایستموس” یاد می شود

این تنگه ممکن است به طور متقارن روی ستون فقرات قرار گیرد یا نباشد. اگر بیشتر از یک طرف باشد، آن را «کلیه نعل اسبی نامتقارن» می نامیم. بافت عملکردی کلیه ممکن است تنگه را تشکیل دهد یا نباشد. و بنابراین دیدن این دو کلیه که توسط یک نوار بافت فیبری غیرعملکرد متصل شده اند غیرعادی نیست.

میزان شیوع کلیه نعل اسبی

به طور متوسط، مطالعات وجود کلیه نعل اسبی را در بین ۰.۴ تا ۱.۶ بیمار به ازای هر ۱۰۰۰۰ تولد زنده گزارش کرده اند. با این حال، این فقط بروز گزارش شده است. بروز واقعی می تواند بیشتر باشد زیرا وجود کلیه نعل اسبی اغلب برای بیمار مبتلا ناشناخته است.

دکتر امین بحرینی را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

بهترین گزینه های درمان آزوتمی

راه های درمان برگشت ادرار به کلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *