کلانژیت اسکلروزان چیست؟

پیوند کبد اصفهان کلانژیت اسکلروزان

کلانژیت اسکلروزان بیماری کیسه صفرا :

التهاب و آسیب مداوم به سیستم مجاری صفراوی می تواند منجر به زخم شود. این بیماری به کلانژیت اسکلروزان گفته می شود. با این حال ، هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث این بیماری می شود. تقریبا نیمی از مبتلایان به این بیماری علائمی ندارند.

کیسه صفرا برای بقای انسان به طور کامل ضروری نیست. کیسه صفرا یک عضو از سیستم صفراوی انسان است که در تولید، نگهداری و انتقال صفرا نقش دارد. صفرا یک مایع قهوه ای مایل به زرد است که توسط کبد تولید می شود و برای تخریب و هضم غذاهای چرب در روده کوچک استفاده می شود. کیسه صفرا در زیر لوب چهارم کبد و چسبیده به آن در طرف راست و بالاي شکم قرار گرفته است. یک لوله باریک به نام مجراي سیستیک، کیسه صفرا را به مجراي اصلی کبد وصل می کند. صفرا که در کبد ساخته شده و در هضم غذا نقش مهمی به عهده دارد توسط مجراي اصلی صفرا یا کلدوك، وارد قسمت اول روده باریک می شود.

در صورت بروز علائم ، آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • – تب
  • – زردی
  • – خارش
  • – ناراحتی فوقانی شکم

در ابتدا درمان طبی شامل تسـکین درد و تهـوع بیـماراست. پس از اقدامات فوق برداشتن کیسه صفرا درمان انتخـابی سنگ کیسه صفرا و کله سیستیت حاد می باشد. برداشتن کیسه صفرا با لاپاراسکوپ و یا جـراحی باز توسط دکتر متخصص انجام می شود

تقریباً 60 تا 80 درصد افراد مبتلا به این بیماری کولیت اولسراتیو نیز دارند. با داشتن این شرایط خطر ابتلا به سرطان کبد نیز افزایش می یابد . در حال حاضر ، تنها درمان شناخته شده پیوند کبد است. داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند و آنهایی که به تجزیه صفرا ضخیم کمک می کنند می توانند به مدیریت علائم کمک کنند.


مطالب مرتبط :

جراحی لاپاراسکوپی صفرا

کیسه صفرا و عملکرد آن

سنگ های صفراوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.