تاثیر ویروس کرونا جدید بر دستگاه گوارشی

تاثیر ویروس کرونا بر دستگاه گوارشی

در اثر آلودگی با ویروس کرونا چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

ویروس کرونا جدید ازنظر ژنتیکی به ویروس سارس شباهت دارد و به همین دلیل SARS-CoV-2 نام گرفته است. بنابراین ترکیب نتایج پژوهش‌های اولیه درباره‌ی شیوع ویروس جدید با آموخته‌های گذشته در زمینه‌ی شیوع سارس و مرس می‌تواند به ما کمک کند تا پاسخ این سوال را پیدا کنیم.

تاثیر ویروس کرونا روی دستگاه گوارش

درجریان شیوع سارس و مرس حدود یک‌چهارم از بیماران دچار اسهال می‌شدند که یکی از ویژگی‌های بارزتر ویروس‌های کرونای منشا گرفته از حیوانات است. اما فریمن می‌گوید با توجه به اینکه موارد اسهال و درد شکمی درمیان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نادر بوده است، هنوز مشخص نیست که آیا علائم گوارشی نقش مهمی در شیوع ویروس جدید بازی می‌کنند یا نه.

سوال این جاست که چرا یک ویروس تنفسی روده را نیز آزار می‌دهد؟ هنگامی که هر نوع ویروسی وارد بدن می‌شود، ازطریق پروتئین‌هایی که روی سطح سلول قرار داشته و گیرنده نامیده می‌شود، راه خود را به درون سلول میزبان باز می‌کند. اگر ویروس گیرنده‌ی مناسبی را روی سلول پیدا کند، می‌تواند به سلول حمله کند. برخی از ویروس‌ها ازنظر این گیرنده‌ها، انتخابی عمل کرده اما برخی دیگر بی‌قاعده رفتار می‌کنند. آنا سوک‌فونگ لوک از مسئولان پژوهش‌های بالینی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه میشیگان می‌گوید:

آن‌ها می‌تواند به‌راحتی به همه‌ی سلول‌ها نفوذ کنند.

هم ویروس سارس و هم ویروس مرس می‌توانند به سلول‌های پوشش روده دسترسی پیدا کنند و عفونت‌هایی که در مجرای گوارشی رخ می‌دهد، احتمالا موجب آسیب یا نشت مایعات شده و درنهایت منجر به بروز اسهال می‌شود. اما فریمن می‌گوید هنوز نمی‌دانیم که ویروس کرونا جدید نیز همین کار را انجام می‌دهد. پژوهشگران براین باورند که ویروس جدید نیز از همان گیرنده‌هایی استفاده می‌کند که ویروس سارس از آن‌ها استفاده می‌کرد و این گیرنده‌ها روی سلول‌های ریه‌ها و روده‌ی کوچک یافت می‌شوند.

براساس گزارش دو مطالعه که مجله‌های New England Journal of Medicine و medRxiv منتشر شده است، ویروس کرونا جدید در مدفوع بیماران مبتلا وجود دارد. این امر شاید نشان‌دهنده‌ی این باشد که ویروس ممکن است ازطریق مدفوع نیز منتشر شود اما این موضوع هنوز قطعی نیست. فریمن می‌گوید:

اینکه آیا این نوع انتقال ازطریق مدفوع درمورد ویروس جدید نیز در حال رخ داده است، ما اصلا نمی‌دانیم. اما این چنین به‌نظر می‌رسد که این ویروس در مدفوع وجود دارد و افراد، دارای علائم گوارشی مرتبط با آن هستند.


مطالب پیشنهادی : 

توصیه در مورد کرونا به بیماران پیوند کبد

تاثیر ویروس کرونا جدید بر اندام ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *