زخم معده و داروهای ممنوعه

داروهای ممنوعه برای زخم معده

گاهی اوقات سوال می شود كه آیا مصرف داروهای مسكن وسط غذا یا استفاده از مسكن‌هایی كه در روده باز می شود، می تواند از ایجاد زخم معده جلوگیری كند؟ پاسخ منفی است.

اگرچه مسكن‌ها به صورت موضعی در معده عارضه ایجاد می كنند اما بعد از جذب نیز باعث بالا رفتن گاسترین سرم خون می شوند و از این طریق در قسمت‌های مختلف بدن عارضه ایجاد می كنند.

حتی نوع تزریقی این داروها نیز همین عوارض را دارد و میتواند باعث زخم معده شود یا برای مثال شیاف دیكلوفناك هم می تواند باعث زخم ناحیه ركتوم شود. بنابراین كسانی كه زخم معده یا اثنی عشر دارند باید حتما این موضوع را با پزشك خود در میان بگذارند تا این داروها برایشان تجویز نشود.

درد معده و سوء هاضمه را جدی بگیرید!

از نظر علائم بالینی، سرطان معده ابتدا فقط ممكن است باعث سوء هاضمه، درد خفیف معده، بیاشتهایی، كاهش وزن، سیری زودرس و ترش كردن شود. اگر فردی دچار این علائم شود، به خصوص اگر بالای 45 سال داشته باشد، حتما باید آندوسكوپی انجام دهد.

متاسفانه در ایران اغلب افراد دیر به پزشك مراجعه میكنند؛ یعنی وقتی مراجعه میكنند كه شكم‌شان آب آورده و سرطان به ناحیه صفاق و كبد منتشر شده است. بنابراین هر زمان كه دچار علائم گوارشی و سوء هاضمه شدید حتما به پزشك مراجعه كنید. تشخیص سرطان معده نیز از طریق آندوسكوپی صورت میگیرد.

چه داروهایی برای زخم معده مضر هستند ؟
چه داروهایی برای زخم معده مضر هستند ؟

 اگر سابقه جراحی معده دارید ، بخوانید : 

جراحیهای معده از دیگر عوامل موثر در ایجاد سرطان معده هستند؛ برای مثال كسانی كه به دلیل زخم اثنیعشر یا معده تحت جراحی «گاستروژژنوستومی» قرار گرفته‌اند و بخشی از معده‌شان به روده‌شان وصل شده است، بیشتر در خطر سرطان معده هستند.

پولیپ‌های معده نیز به خصوص اگر بزرگ‌تر از 5/1 تا 2 سانتیمتر باشند، خطر سرطان معده را افزایش میدهند. تحلیل رفتن یا آتروفی مخاط معده هم عامل خطر دیگری برای سرطان محسوب می شود.


آشنایی با دکتر امین بحرینی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.