نشانه های هشدار دهنده زخم معده

نشانه های هشدار دهنده زخم معده

زنگ هشدار زخم معده چه زمانی به صدا در می آید؟

زخم معده از بیماری های شایع گوارشی به حساب می آید که باید باید با توجه به زنگ هشدار زخم معده هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرده تا مورد بررسی قرار بگیرید و در صورت نیاز، درمان مناسب زخم معده برای شما شروع گردد. یک درمان با کفایت، شما را در روند بهبودی قرار می دهد.

دوست عزیز، زخم معده یک بیماری ساده با درمان ساده است که اگر با توجه و پیگیری شما همراه شود به‌زودی و به‌خوبی درمان می شود. متاسفانه اگر نسبت به زنگ هشدار زخم معده بی توجهی کنید و اجازه بدهید که بیماری پیشروی کند و دیر به پزشک مراجعه نمایید، احتمال دارد که عوارض متنوعی از قبیل عفونت معده، خونریزی معده یا سرطانی شدن زخم معده را در آینده تجربه کنید.

درد؛ مهم ترین زنگ هشدار زخم معده

درد ناشی از زخم در معده، هم در طول روز و هم در شب ممکن است باعث ناراحتی شما گردد و حتی گاهی شدت درد به اندازه ای بالا است که می تواند شما را از خواب بیدار کند. این درد نه تنها در زمان احساس سیری بعد از غذا خوردن ممکن است بوجود بیاید، بلکه خالی بودن شکم برای مدت طولانی و گرسنگی نیز شدت درد را بیشتر می کند.

سوء هاضمه

به این نکته توجه داشته باشید که اگر بعد از غذا خوردن، مکررا آروغ می زنید یا به سکسکه می افتید، این علامتی از سوء هاضمه است و از جمله نشانه های بیماری زخم شدگی سطح داخلی معده است.

تهوع و استفراغ

اگر صبح که از خواب بیدار می شوید، قبل از خوردن صبحانه و با شکم خالی حالت تهوع و یا حالت اوق زدن دارید و این علایم چندین و چند بار در طول هفته تکرار شود، شما احتمالا در خطر مبتلا شدن به زخم معده هستید.

سنگینی شکم

ممکن است که شما احساس کنید شکم تان سنگین شده درست مثل حالتی که یک پارچ آب را یک نفس نوشیده باشید. احساس سنگینی و سیری همزمان با وجود اینکه غذا یا آب زیادی مصرف نکرده باشید از جمله نشانه های این عارضه است.

کاهش اشتها

درد تیز و سوزشی که بعد از خوردن غذا ایجاد می شود، باعث می شود که شما به مرور زمان، ترس از غذا خوردن پیدا کنید فلذا شما آرام آرام کم خوراک می شوید و علی رغم اینکه زود به زود احساس گرسنگی می کنید ولی میلی به غذا خوردن ندارید.

کاهش وزن؛ جدی ترین زنگ هشدار 

طبیعی است وقتی که شما کاهش اشتها پیدا کرده اید و از سوی دیگر تهوع و استفراغ بعد از غذا خوردن دارید، به مرور زمان وزن شما افت می کند.

خونریزی؛ اورژانسی ترین زنگ هشدار 

اگر شما مدت ها از این بیماری رنج برده اید و تحت اقدامات توصیه ای، درمان های دارویی و یا جراحی بوده باشید، اگر ناگهان یکی از سه علامت اورژانسی از قبیل استفراغ خونی، مدفوع خونی و یا مدفوع مشکی در شما بروز پیدا کرد، بدون کوچکترین تعلل برای اقدامات تشخیصی یا درمانی به پزشک مراجعه کنید.


زخم معده چه زمانی منجر به سرطان معده می شود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.