باکتری هلیکوباکتر و بروز عارضه زخم معده

باکتری هلیکوباکتر و بروز عارضه زخم معده

هلیکوباکتر و زخم معده

در اکثریت قریب به اتفاق زخم های معده می توان هلیکوباکتر را دید. در واقع ضعف لایه مخاطی محافظت کننده معده توسط هلیکوباکتر می تواند زمینه ساز بروز زخم معده محسوب شود.

البته استفاده از داروهای غیر استروئیدی غیرالتهابی موجب عدم تشخیص هلیکوباکتر و پنهان شدن آن می گردد. برای شناخت دقیق عامل ایجاد کننده این عارضه می بایست بیوپسی کاملی از مخاط معده تا زخم مذکور در یک محل معین صورت پذیرد.

بیوپسی در هنگام خونریزی معده به سبب حضور خون انجام ناپذیر یا سخت می باشد. تست بیوپسی اوره آز عموما در چنین مواردی استفاده می شود با این حال استفاده از داروهای ضد زخم می تواند با این تست تداخل داشته باشد.

در کسانی که سابقا مبتلا به این عارضه بوده اند استفاده از آندوسکوپی یا رادیولوژی و در کنار آنها تست سرولوژی برای شناخت هلیکوباکترالزامی است. زخمهای معده در 60 تا 80 % موارد آلودگی به هلیکوباکتر قابل مشاهده اند.

پیشگیری

پیشگیری از این بیماری با ترک سیگار و الکل می‌تواند صورت گیرد. افرادی که به داروهای (NSAIDS) حساسیت مفرط نشان می‌دهند، بهتر است داروهای دیگری مصرف کنند این عارضه و ناراحتی های دستگاه گوارش

 

درمان

اغلب تجویزآنتی بیوتیک ، داروهای کنترل کننده اسید در درمان این بیماری موثر است. اگر بیماران ناگزیر آسپیرین و یا داروهای (NSAIDS) را به مدت طولانی مصرف کنند؛ بهتر است به داروهایی جهت محافظت لایه جداری معده و روده و داروهای بهبود زخم تجویز گردد.

اگردرمان دارویی کارساز نباشد، آنگاه ممکن است درمان جراحی صورت گیرد که شامل:
1- بریدن عصب واگ (Vagotomy):که باعث کاهش تولید اسید می گردد.
2- آنترکتومی (Anterectomy):که در این عمل، قسمت پایین معده برداشته می‌شود.
3- پیلوروپلاستی (Pyloroplasty):در این عمل تلاش می‌شود که اثنی عشر و روده کوچک گشادتر شوند تا بتوانند
آزادانه مواد غذای را عبور دهند. اگر زخم موجب سوراخ شدن معده و اثنی عشر شود. آنگاه خون ریزی شدید رخ می‌دهد و اینجاست که فوریت پزشکی ایجاد می‌شود. در چنین فوریتی، با انجامگاستروسکوپی، زخمها سوزانده (کوتریزه = Cauterization) می‌شوند. ممکن است همراه باجراحی به تزریق خون نیز نیاز باشد.


دکتر امین بحرینی فوق تخصص چراح پیوند کبد و کلیه اصفهان 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.