چگونگی تعیین کاندید برای پیوند کبد

پیوند کبد

چگونه کاندید مناسب برای پیوند کبد انتخاب می شود ؟

ارزیابی‌های لازم توسط متخصص‌ها در زمینه‌های مختلف جهت تعیین مناسب بودن پیوند کبد به انجام می‌رسد .

این ارزیابی‌ها شامل بررسی سابقه پزشکی و آزمایش‌های مختلف می‌باشد . در این ارزیابی تیم مراقبت‌های بهداشتی متشکل از رشته‌های مختلفی است از جمله :

  • متخصص کبد
  • جراحان پیوند
  • هماهنگ‌کننده پیوند، معمولاً یک پرستار متخصص مراقبت از بیماران  (اولین رابط تیم ) .
  • مددکار اجتماعی
  • روانپزشک
  • متخصص بیهوشی جهت بررسی خطرات بیهوشی .
  • متخصص وابستگی شیمیایی
  • مشاور مالی

متخصص کبد (هپاتولوژیست) جراحان پیوندهماهنگ‌کننده پیوند، معمولاً یک پرستار ثبت‌شده که در مراقبت از بیماران پیوند کبد تخصص دارد ، مددکار اجتماعی برای بحث درباره شبکه حمایتی بیمار متشکل از خانواده و دوستان ، تاریخچه اشتغال ، و نیاز‌های مالی . روانشناس برای کمک به بیمار درخصوص مواجهه با مسائلی مانند اضطراب و افسردگی، که ممکن است همراه پیوند کبد باشند .

متخصص بیهوشی برای بحث درخصوص خطرات بالقوه بیهوشی متخصص وابستگی به مواد شیمیایی برای کمک به کسانی که تاریخچه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دارند . مشاور مالی برای عمل به‌عنوان یک رابط میان بیمار و شرکت بیمه وی .


روند جراحی پیوند کبد 


لیست انتظار برای پیوند کبد 

اگر بیمار به یک کاندیدای فعال برای پیوند کبد تبدیل شود، نام وی در فهرست انتظار قرار خواهد گرفت . بیماران براساس گروه خون، سایز بدن و شرایط پزشکی فهرست می‌شوند .

هر بیمار بر مبنای سه آزمایش ساده خون (کراتینین، بیلی‌روبین، و INR) امتیاز اولویت می‌گیرد . این امتیاز با عنوان امتیاز MELD (الگوی مرحله نهایی بیماری کبد) در بزرگ‌سالان و PELD (مرحله نهایی بیماری کبد در خردسالان) در کودکان نامیده می‌شود .

بیمارانی که بالاترین امتیاز را دارند ، در اولویت پیوند قرار می‌گیرند . با تشدید بیماری آنان ، امتیازشان بالا رفته و اولویت آنان برای پیوند افزایش می‌یابد و این امکان فراهم می‌شود که برای بدحال‌ترین بیماران اول پیوند بگیرد .

گروه کوچکی از بیماران که شدیداً از بیماری حاد کبد رنج می‌برند ، بالاترین اولویت را در فهرست انتظار دارند .

ممکن نیست که پیش‌بینی کرد یک بیمار تا چه مدت در لیست انتظار خواهد ماند تا کبدی مهیا شود . هماهنگ‌کننده پیوند همواره برای بحث درباره مکان بیمار در فهرست انتظار آماده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.