افزایش فوت در بیماران پیوند کبد مبتلا به دیابت

پیوند کبد اصفهان افزایش فوت در بیماران پیوند کبد مبتلا به دیابت

مرگ و میر در افراد دیابتی که پیوند کبد دریافت می کنند !

محققین نیوزلندی گزارش کردند بدنبال بیماران پیوند کبد میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به دیابت بیشتر است اما چاقی و دیابت به عنوان فاکتورهای خطر بر بقا افراد بعد از پیوند تأثیری ندارد.

نتایج این تحقیق در مجله ی  Liver Transplantationمنتشر گردید. نتایج این تحقیق نشان می دهد نمایه ی توده ی بدنی برای ارزیابی چاقی در بیماران دریافت کننده ی پیوند کبد بسیار موثر است.

یکی از بزرگترین نگرانیهای بهداشتی در کشورهای توسعه یافته افزایش ابتلا به چاقی، دیابت و سندرم متابولیک می باشد.

تحقیقات قبلی نشان داد افرادی که بعد از دریافت پیوند کبد به دیابت یا سندرم متابولیک مبتلا شده اند بیشتر در معرض بیماریهای قلبی عروقی قرار دارند، با اینکه در 30 سال گذشته روشهای موثری برای کاهش رد پیوند ابداع شده است اما 42 درصد از مرگ های مرتبط با رد پیوند به دلیل مشکلات قلبی عروقی بوده است . 


بیشتر بخوانید : 

پیشگیری از رد پیوند کبد با استفاده از تداخلات دارویی


شواهد زیادی درباره ی ابتلا به چاقی وسندرم متابولیک بعد از پیوند وجود دارد. با این حال به تأثیر ابتلا افراد به چاقی، فشارخون بالا و بیماریهای عروق کرونر قبل از پیوند کبد بر نتایج بعد از این جراحی توجه کمتری شده است، تحقیق اخیر بروی این مطلب متمرکز شده است.

در این مطالعه 202 بیمار که پیوند کبد را در طی سالهای 2000 تا 2010 در یکی از مراکز درمانی در نیوزلند دریافت کرده بودند، شرکت داشتند. نمایه ی توده ی بدنی و در صد چربی بدنی این افراد قبل از عمل پیوند اندازه گیری شد. آنالیز فاکتورهای خطر قبل از پیوند شامل چاقی، دیابت، بیماری سرخرگهای کرونر انجام گردید. میانگین سنی بیمارانی که پیوند کبد دریافت کرده بودند، 51 سال بود و 67 درصد از آنها مرد بودند.علت شایع نیاز به پیوند کبد در این افراد، ابتلا به سیروزکبدی به دلیل ابتلا به هپاتیت Cبود.

نمایه ی توده ی بدنی 192 بیمار نشان داد که 4 درصد آنان زیر وزن طبیعی، 27 درصد دارای وزن طبیعی ، 26 درصد آنها به اضافه وزن، 28 درصد چاق، 9 درصد به چاقی شدید و 6 درصد چاقی مزمنداشتند. محققین مشخص کردند که BMIو اندازه ی چربی بدن در 86 درصد از افراد مورد مطالعه مشابه بود.

آنالیزهای بیشتر نشان داد که چاقی یک فاکتور مستقل از دیابت و عوارض بعد از پیوند است. دیابت همراه با چاقی قویترین عامل پیش بینی کننده ی عوارض بعد از پیوند و طول مدت اقامت در بیمارستان می باشد. فاکتورهای خطر متابولیکی بروی بقا 30 روزه ، یک ساله و 5 ساله ی افراد دریافت کننده ی کبد، تأثیری نداشت.

دکتر Bartlettمی گوید: این تحقیق تایید می کند که BMIمعیار مناسبی برای اندازه گیری چربی بدن و چاقی است اما مقدار BMIبه تنهایی نمی تواند عاملی برای ممانعت از پیوند کبد باشد. شناسایی عوامل خطر قابل تغییر در طی ارزیابی های انجام شده قبل از پیوند برای مداخلات زود هنگام شامل کنترل وزن، مدیریت دیابت و مداخلات درمانی برای بیماریهای عروق کرونر مانند کار گذاشتن استنتمی تواند نتایج دراز مدت بعد از پیوند کبد را بهبود دهد.


مدیریت رژیم غذایی در دراز مدت برای بیماران پیوند کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.