پیوند کلیه

پیوند کلیه

جالب است بدانید که نزدیک ۹۰%بیماران در حالی پیوند کلیه دریافت میکنند که کلیه های خودشان در سرجایشان باقی است.

پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟

پیوند کلیه جراحی حساسی است که معمولا در قسمت تحتانی ایجاد می شود و کلیه جدید در لگن تعبیه می شود و به عروق کلیه جدید به عروق ایلیاک در لگن متصل می شود و حالب جدید هم به مثانه وصل شود.

دهنده پیوند کلیه:

۱-زنده

۲-مرگ مغزی =فردی که بدلیل حادثه دچار مرگ مغزی شده است و همچنان کلیه هایش کار میکند.

عوارض پیوند کلیه

بله درست است پیوند کلیه عوارضی هم دارد ؛ به دلیل اینکه در پیوند کلیه از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می شود، گیرندگان پیوند کلیه در معرض ابتلا به عفونت و برخی از بدخیمی ها هستند. علاوه بر موارد فوق ممکن است بافت پیوندی دچار پس زدگی شود.

برای پیشگیری از این موارد چه باید کرد؟

برای پیشگیری از عوارض مطرح شده، قبل از پیوند آزمایشات کامل فیزیکی برای تشخیص و درمان مواردی که می تواند بعد از جراحی پیوند باعث بروز مشکلاتی در بیمار شود، انجام می شود. تعیین نوع بافت، گروه خونی وکنترل آنتی بادی، برای تعیین هماهنگی بین بافت ها و سلول های دهنده و گیرنده ضروری است.

چرا پیوند کلیه پس می زند؟

در صورتی که ناسازگاری ژنتیکی بین فرد اهدا کننده و فرد گیرنده کلیه وجود داشته باشد، سیستم ایمنی فرد گیرنده، کلیه پیوندی را به عنوان بافت مهاجم شناسایی می کند. برای همین پیش از پیوند کلیه از فرد گیرنده و دهنده آزمایش های متعددی (از قبیل خون، تعیین نوع بافت، گروه خونی و کنترل آنتی بادی) گرفته می شود تا اندازه سازگاری ژنتیکی بررسی شود. اگر چه تا حدی این ناسازگاری ها با سرکوب دستگاه ایمنی بدن فرد گیرنده تعدیل می شود.

علائم پس زدگی :

علائم  و نشانه های پس زدگی کلیه شامل:  کاهش حجم ادرار، ورم دست و پا و دور چشم ها، افزایش وزن، احساس سفتی و درد در محل کلیه پیوندی.

درمان پس زدگی کلیه:

خوشبختانه در اکثر موارد با درمان دارویی به موقع و گاهی دیالیز میتوان مشکل را حل نمود. ضروری است که به موقع تشخیص داده شود بنابراین علائم پس زدگی را به خاطر داشته باشید.

مراقبت ها و تغذیه بعد از پیوند کلیه

بسیاری از بیماران پس از پیوند کلیه، اشتهای بهتری پیدا می کنند و به طور ناخواسته دچار افزایش وزن می شوند؛ پس باید دقت داشته باشید که برای جلوگیری از افزایش وزن، خودتان را همیشه وزن کنید؛ همچنین از خوردن غذاهای پرکالری مانند غذاهای چرب، شیرینی ها، کلوچه و سایر غذاهای غنی از چربی یا شکر، خودداری ورزید. غذای شما باید کم نمک و کم چربی باشد پس از خوردن غذاهای آماده مثل سوسیس، کالباس، پیتزا و غذاهای رستورانی پرهیز کنید. همچنین خوردن غذاهای کنسروی مثل تن ماهی و انواع غذاهای کنسرو شده و کله پاچه توصیه نمی شود.

با خوردن غذاهای زیر می توانید، دریافت کالری را کنترل کنید:

▪ فرآورده های شیری بدون چربی

▪ نوشابه های بدون شکر مانند نوشابه های رژیمی

▪ سبزی ها و میوه های تازه

▪ گوشت بدون چربی، مرغ بدون پوست و ماهی

شما باید نکات مهمی را در مورد غذاهای کربوهیدراتی بدانید:

▪ کربوهیدرات ها از طریق مصرف شکرها و نشاسته ها به دست می آیند.آن ها سوخت و انرژی بدن را تأمین می کنند . زمانی که داروهای کورتن مصرف می کنید، استفاده از مقادیر زیاد کربوهیدرات برای بدن شما، مشکل زا است و می تواند منجر به افزایش قند خون و ایجاد دیابت شود.

مراقبت های کلی بعد از پیوند کلیه

بیمار داروهای تجویز شده توسط پزشک را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید.

حداقل ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل جراحی پیوند کلیه اجازه ندهید بیمار جسم سنگینی را بلند کند و یا فعالیت بدنی شدید داشته باشد.

مدت ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل جراحی بیمار نباید جسم سنگین تر از ۹ کیلو گرم را بلند کند و حداقل ۴ تا ۶ ماه بعد از جراحی نباید جسم سنگین تر از ۱۸ کیلو را بردارد و بلند کند.

بستن کمربندهای تنگ ممنوع.

رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی بسیار مهم است.

شستن مکرر دست ها برای پیشگیری از عفونت های احتمالی بسیار حائز اهمیت است.

به علت افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب در نتیجه مصرف داروهای پیوندی بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و اگر مجبور به بودن در معرض آفتاب بودید، می توانید از کلاه نقاب دار استفاده نمایید و حتما ضد آفتاب بزنید.

اگر دریافت کننده کلیه خانم باشد حداقل یک سال بعد از عمل جراحی پیوند کلیه نباید باردار شود.

بیمار خانم اگر فرزند شیرخوار دارد، نباید به او شیر دهد، زیرا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که بیمار بعد از پیوند کلیه مصرف می کند، می تواند از طریق شیر مادر وارد بدن نوازد شود. این داروها برای کودک مضرند.

از افزایش وزن بپرهیزید، چون میزان برخی از داروها بر اساس وزن شما محاسبه می شود و با افزایش وزن باید به مقدار زیادتری استفاده شوند که قطعا به دنبال آن عوارض دارویی خیلی بیشتر خواهد بود.

درصورتیکه ازدواج کرده اید، در مورد زمان از سرگیری فعالیت های جنسی با پزشک یا پرستار تیم پیوند مشورت کنید. به طور معمول یک ماه پس از پیوند در صورتی که آمادگی داشته باشید می توانید فعالیت های جنسی را از سربگیرید.

حداقل تا ۶ هفته بعد از عمل جراحی باید به بیمار در رانندگی کردن کمک کنید. اگر نمی توانید این مدت همیشه خودتان رانندگی بیمار را کنید، از سایر اعضای خانواده و یا دوستان خود برای این کار کمک بگیرید.

یک برنامه منظم ورزشی برای بیمار تعیین کنید تا به بهبودی عمل جراحی، سلامتی کل بدن و سلامت روحی او کمک کرده باشید.

تحت نظر پزشک با ورزش های کششی شروع کنید و پیاده روی را به آن اضافه کنید.

بعد از بهبود محل برش جراحی، به بیمار می توانید کمک کنید تا ورزش دوچرخه سواری، تنیس، شنا و حتی ورزش های هوازی را انجام دهد.

بیماران خانم بعد از پیوند کلیه بایستی سالی یک بار آزمایش پاپ اسمیر (برای تشخیص سرطان دهانه رحم) را انجام دهند، زیرا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، احتمال ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش می دهند.

در چه شرایطی بعد از پیوند کلیه باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که بیمار تب ۷/۳۷ درجه سانتی گراد و بالاتر دارد.

چنانچه علائمی مشابه بیماری آنفلوآنزا دارد.

درد جدیدی در اطراف محل پیوند شروع شده است.

چاقی و افزایش وزن ناگهانی داشته و یا طی ۲۴ ساعت ۱ کیلوگرم به وزن او اضافه شده است.

تجمع مایعات (آب آوردن) در بدن .

میزان دفع ادرار به طور واضحی کم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *