لاپاراسکوپی کبد و کیسه صفرا

عمل لاپاراسکوپی

لاپارسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یا جراحی درون بین تکنیکی جدید در اعمال جراحی است، که بدون باز کردن شکم و صرفا با چند سوراخ می توان برخی اعمال جراحی را انجام داد.

از جمله شایعترین اعمال جراحی که می توان با لاپاراسکوپی و بدون بازکردن شکم انجام داد، می توان به آپاندوکتومی (برداشتن آپاندیس) و یا  کله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) اشاره کرد، البته اعمال جراحی پیشرفته از جمله برداشتن بخشی از کبد و یا لاپاراتومی ها تجسسی هم می توان با این روش انجام داد.

سایر ارگان ها مثل معده، روده باریک یا لگن و ارگان هایی تناسلی هم با این روش قابل بررسی است.

خطرات عمل لاپاراسکوپی چیست؟

شایعترین خطرات، خونریزی و آسیب به سایر ارگان های داخلی شکم است، هر چند اگر توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود این عوارض نادر است.

از شایعترین عارضه های لاپاراسکوپی که یک جراح پیوند کبد با آن برخورد می کند، صدمه به مجاری صفراوی حین عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا توسط همکاران جراح عمومی است که معمولا به جراح کبد ارجاع می شوند.

در صورتی که پس از جراحی با علایم زیر مواجه شدید با پزشک خود تماس بگیرید:

تب و لرز
درد شکم
زردی
تورم و قرمزی محل زخم شکم
تهوع و استفراغ


چگونه برای عمل لاپاراسکوپی آماده شویم؟

قبل از عمل حتما از مصرف داروهای خود پزشک را مطلع کنید، بخصوص مصرف داروهای ضد انعقادی نظیر، آسپرین، وارکارین، پلاویکس یا داروهایی نظیر، ایبوپروفن، دیکلوفناک.

اگر باردار هستیدپزشک را مطلع کنید.

معمولا ۸ ساعت قبل از عمل جراحی لازم است از خوردن امتناع کنید و لازم است موهای زائد زیر شکم از زیر قفسه سینه تا ناحیه تناسلی را اصلاح نمایید.

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل در حالت بیهوشی کامل انجام می گیرد و بستگی به نوع عملی که انجام می شود ۳ تا ۵ سوراخ بر روی شکم داده می شود و با استفاده از دوربین خاص و ابزارهایی که باریک هستند، وارد خود شکم شده و جراحی انجام می شود.

دوره نقاهت عمل لاپاراسکوپی چه قدر طول می‌کشد؟

معمولا بدنبال عمل لاپاراسکوپی دوره نقاهت کوتاهی وجود دارد چرا که حفره شکم باز نشده و معمولا درد بعد از عمل کم است. معمولا یک یا دو روز در بیمارستان بستری بوده و بعد از برطرف شدن علایم بیهوشی می توانید بلند شوید و راه بروید.

بعد از ۲ تا ۳ روز می توانید فعالیت های معمول روزانه را انجام دهید. ممکن است تا چند روز درد مختصر در محل سوراخ های روی شکم داشته باشید و گاهی تا چند روز در کتف راست یا چپ احساس درد می کنید، که جای نگرانی است و اکثرا این درد ها مربوط به گازی است که در حین عمل و برای دید بهتر داخل شکم دمیده می شود و باعث تحریک دیافراگم می گردد.

ارجحیت عمل لاپاراسکوپی به عمل باز در این است که بیمار سریعتر به کارهای رومزه برمی گردد، درد بعد از عمل کمتر است و نهایتا اینکه چسبندگی های داخل شکم کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *