تست های مربوط به عملکرد کبد و کلیه بعد از انجام پیوند

پیوند کبد اصفهان تست های مربوط به عملکرد کبد و کلیه بعد از انجام پیوند

آزمایش های سنجش عملکرد کبد و کلیه بعد از جراحی پیوند 

بعد از انجام جراحی پیوند کبد و کلیه نیاز هست که عملکردشان توسط سری تست هایی تحت نظر باشد تا خطر پس زدن پیوند پیش نیاید . با همراه باشید تا به بررسی این تست ها بپردازیم . 

تستهای مربوط به عملکرد کبد

علاوه بر انجام آزمایشات  و کنترل هایی که در بخش قبلی ( مراقبت بیماران پیوند کبد و کلیه بعد از ترک بیمارستان  ) ذکر شد برای کنترل عملکرد این اندام  ، آزمایشات زیر هم انجام می شود.

  • ( ALT (SGPT

در بیماریهای کبدی، بیماریهای کلیوی، پانکراتیت، مصرف الکل میزان آن بالا می رود. همچنین در بسیاری از بیماریهای التهابی میزان آن افزایش می یابد.

  • ( AST( SGOT

در بیماریهای قلبی، پانکراتیت، بیماریهای کبدی، بیماریهای عضالنی، مصرف الکل و آسیب های جسمانی میزان آن بالا می رود. همچنین در بسیاری از بیماریهای التهابی میزان آن افزایش می یابد.

  • ph.AL( فسفاتاز قلیلی) 

در رشد استخوانی، بدخیمی ها، ترمیم شکستگی ها،بیماریهای کبدی، نارسایی قلبی، بارداری، پرکاری غده پاراتیرویید و بسیاری بیماریهای دیگر بالا می رود .

  • ( روبین بیلی )total & direct : Bilirubin

افزایش آن باعث بروز پدیده زردی می شود. در آسیب ها و بیماریهای کبدی، انسداد مجاری صفراوی، همولیز و گرسنگی میزان آن افزایش می یابد. انسداد مجاری صفراوی و بیماری های مربوط به آن ، منجر به بالا رفتن بیلیروبین مستقیم می شوند.

  • Albumin( آلبومین)

در حالتی نظیر کم آبی و دیابت بیمزه، میزان آن افزایش می یابد. در بیماریهای کبدی، سوء تغذیه، برخی بیماریهای کلیوی و کبدی، برخی انواع بدخیمی ها و برخی بیماریهای بافت همبند میزان آن کاهش می یابد.
گاهی اوقات پزشک بر اساس وضعیت شما آزمایشات دیگری را هم غیر از این آزمایشات درخواست می کند که می توانید از وی بپرسید.

تست های مربوط به عملکرد کلیه 

کاهش میزان BUN و Cr نشان دهنده عملکرد صحیح کلیه می باشد. یعنی کراتنین و نیتروژن اوره خون که هر دو مواد سمی خون محسوب می شوند، به نحو مطلوب از طریق کلیه ها دفع می شوند.

  • آزمایشات مربوط به کنترل الکترولیتها

کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، پتاسیم و سدیم الکترولیت های طبیعی بدن هستند که برای سلامتی و عملکرد صحیح کل ارگانهای بدن ضروریند. پایش آنها هم به ما می گویند که شما نیازمند به مکمل های خوراکی هستید یا خیر . 


توصیه در مورد کرونا به بیماران پیوند کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.