مراقبت بیماران پیوند کبد و کلیه بعد از ترک بیمارستان

پیوند کبد اصفهان مراقبت بیماران پیوند کبد و کلیه بعد از ترک بیمارستان

مراقبت های مهم بعد از ترک بیمارستان

مراقبت بیماران پیوند در منزل  | بعد از انجام جراحی پیوند کبد و پیوند کلیه بعد از مراقبت های بیمارستانی لازم است مواردی هم در منزل کنترل شوند تا مشکلی برای شخص پیش نیاید . با ما همراه باشید تا با این موارد مهم و لازم آشنا شوید : 

کنترل علائم حیاتی

بعد از ترخیص از بیمارستان شما باید هر روز دمای بدن – فشار خون – وزن و میزان ادرار دفع شده در 24 ساعت را در جدولی که در آخر کتابچه آمده است ، ثبت کنید. همچنین در صورتی که در طول هفته آزمایش خون انجام دادید ، جواب آن را هم در جدول ثبت کنید.

  • دما

کنترل هر روز دمای بدن خیلی مهم است .افزایش میزان دمای بدن شما می تواند عالمت عفونت یا رد پیوند باشد. عفونت یا رد پیوند اگر سریع شناخته شوند به راحتی قابل درمان هستند.
اگر دمای بدن شما بیشتر از 7/98 درجه سانتی گراد باشد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید . . 

  • فشار خون

افزایش فشار خون از عوارض جانبی دو داروی پروگراف و ساندیمون است و همچنین می تواند بعلت احتباس مایع در بدن باشد. شما باید روزانه بطور مرتب داروهای فشار خون خود را مصرف کرده و فشارخون خود را کنترل و ثبت نمایید.

در صورتی که فشار خون شما در محدوده نرمال باشد شاید دیگر نیازی به مصرف داروی ضد فشار نباشد که البته تشخیص آن به عهده پزشک شماست و پزشک با بررسی فشارخون شما در روزهای گذشته که شما آنها را در جدول ثبت کرده اید ، تصمیم درست را می گیرد.
شما می توانید با رعایت رژیم غذایی کم نمک و کاهش وزن ، فشارخون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید. مطمئنا مشاوره تغذیه ای می تواند راهنمای خوبی برای رژیم غذایی و وزن مناسب شما باشد. پرستار به شما می آموزد چگونه فشارخون خود را اندازه گیری کنید. حتماً معنی فشار سیستول
و دیاستول را کامال بفهمید.
سیستول طبیعی برای شما بین 133-113و دیاستول طبیعی بین 85-63 است. سردرد می تواند علامت افزایش فشار خون باشد. اگر سردرد شما افزایش یافت حتما فشارخون خود را کنترل نمایید و اگر بالاتر حد طبیعی بود به پزشک خود اطلاع دهید. اگر احساس سبکی در سر یا وزوز گوش کردید باز هم فشار خون خود را کنترل نمایید شاید دچار افت فشار شده اید و اگر فشار شما از محدوده طبیعی پایین تر بود باز هم به پزشک خود اطالع دهید.

  • وزن

شما باید وزن خود را در محدوده طبیعی نگه دارید.  بهترین زمان برای کنترل وزن بعد از حمام یا بعد از توالت رفتن است. اگر بیشتر از 5.1 کیلوگرم
افزایش وزن داشتید این به معنای احتباس مایعات است که باید پزشک را در جریان بگذارید.

پیگیری ادامه درمان

قبل از ترک بیمارستان به شما برنامه ای خواهند داد که در آن روزهایی را که باید جهت ویزیت به پزشک یا کلینیک مراجعه کنید و همچنین روزهایی را که باید به آزمایشگاه بروید و آزمایش خون بدهید را مشخص کرده است.
هدف از این آزمایشات و این ویزیتها این است که روند بهبودی شما مورد بررسی قرار گرفته و اگر مورد خاصی وجود داشت بلافاصله تشخیص و برطرف گردد.
نکته مهم در انجام آزمایش این است که شما شب ، سر ساعت مشخص داروی ایمینورال یا پروگراف را بخورید و صبح روز بعد با دارو به آزمایشگاه مراجعه کنید. اول نمونه خون را از شما خواهند گرفت سپس شما داروی خود را بخورید و حتماً میزان داروی مصرفی در 24 ساعت را به مسئول انجام
آزمایش بگویید.
علت انجام این آزمایش که به نام ( سطح ایمینورال یا سطح پروگراف یا دوزاژ ) معروف است این است که با توجه به سطح دوز داروی موجود در خون شما و عملکرد عضو پیوندی و میزان سرکوب سیستم ایمنی ، میزان دارو کم یا زیاد خواهد شدو همچنین بررسی سطح خونی دارو ، از افزایش یا کاهش آن
در خون جلوگیری می کند. سطح بالای دارو می توان بالقوه سمی باشد و سطح پایین دارو امکان رد پیوند را افزایش می دهد.
نکته:
سطح نرمال دارو در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به وزن و ترکیبی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و مدت زمان مصرف دارو از زمان پیوند دارد.
توجه داشته باشید:
روزی که قرار است طبق برنامه به آزمایشگاه جهت انجام آزمایش سطح ایمینورال یا پروگراف مراجعه کنید ، کارهای زیر را انجام دهید:

  • لیست داروهای مصرفی خود را به همراه داشته باشید.
  • یک ساعت قبل از مصرف دارو در آزمایشگاه حضور داشته باشید.
  • دارو را به همراه خود بیاورید و بعد از انجام نمونه گیری دارو را بخورید.

آزمایش شمارش سلوهای خونی

بررسی میزان WBC ( تعدادگلبولهای سفید )  در صورت افزایش ، به ما می گوید که شما دچار عفونت شده اید و در صورت کاهش نشان می دهد که شما در معرض ابتلا به عفونت هستید.
بررسی میزان HCT( میزان گلبولهای قرمز خون)  کار گلبول قرمز علاوه بر حمل مواد غذایی برای داخل سلول و خارج کردن مواد دفعی از سلول ؛ حمل
اکسیژن نیز هست.بنابراین در صورت کاهش آن شما دچار کم خونی هستید که شایعترین علامت آن تنگی نفس و خستگی و کمبود انرژی است.
بررسی میزانPLT( میزان پلاکت )  کار پلاکت در خون ایجاد لخته در هنگام آسیب و خونریزی است . در صورت افت پلاکت شما در معرض خونریزی برای مدت طولانی تری قرار می گیرید که می تواند خیلی خطرناک باشد.
بررسی میزان BS( قند خون ) اندازه گیری قند خون مهم است چون بعلت مصرف داروهای استروئید ( کورتن ) قند خون بالا رفته و حالتی شبیه دیابت را بوجود می آورند.


بیشتر مطالعه کنید : 

تاثیر ویروس کرونا جدید بر اندام ها

توصیه در مورد کرونا به بیماران پیوند کبد

بیمار چه مدت پس از پیوند کبد مرخص می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *