از نشانه های زخم معده چه می دانید ؟

نشانه های زخم معده

زخم معده چه نشانه های خطرناکی می تواند داشته باشد؟

در این مقاله به نشانه های هشدار دهنده بروز زخم معده می پردازیم : 

خونریزی های داخلی

در محل زخم معده رگ های خونی وجود دارد که در صورت شدید بودن این عارضه التهاب به رگ خونی می رسد و باعث ایجاد خونریزی می شود. در صورتی که از دست دادن خون به شکل خفیف باشد خودش را به شکل کم خونی نشان می دهد و اگر شدید باشد بیمار دچار ضعف و علائم دیگری می شود و حتی نیاز به بستری شدن و تزریق خون دارد. از دست دادن خون به شکل شدید می‌تواند خودش را به شکل استفراغ خونی و یا مدفوع خونی یا تیره نشان دهد.

عفونت

اگر زخم معده شدید شود باعث ایجاد یک سوراخ در دیواره معده می شود و بین فضای داخل معده و فضای داخل شکم ارتباطی برقرار می کند که باعث ورود باکتری ها ( هلیکوباکتر ) از معده به فضای شکم می شود و عفونت داخل شکم ایجاد می کند.

این عفونت بسیار خطرناک است و علائم خاصی هم دارد. شکم بیمار سفت می شود و اگر دست به شکم بزنید شدیدا واکنش نشان می دهند و ممکن است به دلیل درد شدید اجازه معاینه هم ندهند. این افراد نیز در بیمارستان بستری می شوند.

"از

انسداد

زخم معده و کلا زخمهای گوارشی می تواند سبب ایجاد انسداد در مسیر گوارشی شوند. این بیماران حالت تهوع و احساس پرشدگی در قسمت شکمی دارند و از عدم دفع مدفوع شکایت دارند.

 آیا این عارضه می تواند باعث ایجاد سرطان شود؟

بله اما به صورت نادر؛ به نظر می رسد که زخمهای معده بر خلاف زخم های اثنی عشر می توانند بدخیم باشند. زخم معده بسته به این که در کدام قسمت معده واقع شده است از نظر شانس ابتلا به بدخیمی متفاوت است. دیده شده است زخمهای معده که در انتهای معده و نزدیک اثنی عشر وجود دارند کمتر بدخیم می شوند.


فوق تخصص جراح پیوند کبد اصفهان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.